Dodaj publikację
Autor
Hanna Łojek
Data publikacji
2010-06-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
55

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Proponowane materiały to konspekt lekcji i testy gramatyczne dla uczniów liceum.
 Pobierz (doc, 42,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Informacje ogólne
1. Data: 16.12.2009r.
2. Poziom: klasa Ia, trzy lekcje tygodniowo
3. Czas trwania lekcji: 45 minut
4. Temat: Czasowniki frazowe
5. Lekcja przeprowadzona metodą alternatywną Total Physical Response
6. Cele lekcji: Wprowadzenie czasowników frazowych, doskonalenie sprawności słuchania i mówienia
7. Materiały dydaktyczne: Matura Solutions pre-intermediate

Przebieg lekcji
1. Czynności wstępne: Powitanie, sprawdzenie obecności, krótkie powtórzenie z ostatniej lekcji.
2. Rozgrzewka językowa: Nauczyciel wypowiada zdanie rozkazujące. Uczniowie wykonują czynności wskazane przez czasowniki: stand up, sit down, go slowly, walk to the window, jump to the chair.
3. Prezentacja materiału:
a) nauczyciel prezentuje czsowniki frazowe o znaczeniu dosłownym za pomocą gestów i mimiki wypowiadając je jednocześnie: turn round, walk out, try something on, throw something away, look for something, turn something off, fall over, lie down. Nauczyciel powtarza jeszcze raz, uczniowie naśladują.
b) Nauczyciel wprowadza czasowniki frazowe o znaczeniu idiomatycznym: look after a baby, put out a cigarette, look up a word, ask somebody out, run out of milk, my car broke down, look out, fill in a form. Nauczyciel prezentuje czasowniki za pomocą gestów i mimiki wypowiadając je jednocześnie, uczniowie naśladują.

4. Praca nad materiałem językowym:

▪ Nauczyciel powtarza tak długo, aż wszyscy uczniowie potrafią naśladować
▪ Nauczyciel zwraca uwagę na pozycję dopełnienia w zdaniu z czasownikiem frazowym, gdy jest wyrażone zaimkiem
▪ Uczniowie wykonują czynności określone przez te czasowniki razem z nauczycielem
▪ Uczniowie wypowiadają czasowniki i wykonują czynności
5. Ćwiczenia utrwalające: uczniowie wykonują ćwiczenia polegające na uzupełnieniu zdania odpowiednią formą czasownika lub stosują odpowiedni przyimek
6. Nauczyciel wyjaśnia pracę domową: Uczniowie wykonają ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń, dotyczących użycia czasowników frazowych w kontekście
7. Przewidywane problemy: Uczniowie prawdopodobnie będą potrzebowali wielokrotnego powtórzenia czynności dla zrozumienia znaczenia czasowników frazowych. Będę miała problem z utrzymaniem dyscypliny, ponieważ ćwiczenia wymagają ruchu. Jeśli będzie potrzeba, zaangażuję do pierwszej prezentacji połowę klasy, natomiast do drugiej pozostałych uczniów.

Hanna Łojek – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem
ul. Kościuszki 74
07-140 Sadowne, woj. mazowieckie