Dodaj publikację
Autor
Dorota Pieczyrak-Nowak
Data publikacji
2010-06-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
95

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Reakcje utleniania i redukcji - scenariusz lekcji.
 Pobierz (doc, 62,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII
w klasie II liceum profilowanego

Temat: REAKCJE UTLENIANIA I REDUKCJI.

CEL OGÓLNY: Poznanie i omówienie na przykładach reakcji utleniania i redukcji;
bilansowanie prostych reakcji utleniania i redukcji; wprowadzenie
pojęć utleniacz i reduktor.

CELE SZCZEGÓŁOWE: (uczeń zna, uczeń potrafi, postawy)
• zna reguły wyznaczania stopni utleniania,
• określić stopnie utlenienia reagentów w omawianych reakcjach,
• na podstawie zmiany stopni utlenienia rozpoznać reakcje utleniania-redukcji,
• określić na czym polega na czym polega utlenianie,
• określić na czym polega na czym polega utlenianie,
• wskazać proces utleniania i redukcji,
• rozróżnić utleniacz i reduktor,
• dobierać współczynniki stechiometryczne (metodą równań połówkowych)
w prostych równaniach reakcji,
• opisywać reakcje magnezu z tlenem, miedzi z azotanem (V) srebra,
siarczanu (VI) miedzi (II) z żelazem i formułować wnioski,
• uczeń dokładnie i starannie zapisuje przebieg reakcji, wiedząc, że każdy znak ma znaczenie dla prawidłowości zapisu chemicznego
• uczeń stosuje zasady bhp.

METODY PRACY:
• poglądowa (projekcja prezentacji multimedialnej, doświadczenia z płyty Nowa Era)
• praktyczna – pokaz doświadczeń
• słowna: wykład, pogadanka, ćwiczenia z kartami pracy słowne i pisemne

FORMY PRACY: praca zespołowa i indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karta pracy ucznia, prezentacja multimedialna, program komputerowy Nowa Era – Chemia ogólna i nieorganiczna, sprzęt odtwarzający, sprzęt laboratoryjny, odczynniki.

TOK LEKCJI

Część organizacyjna: sprawdzenie obecności

Część nawiązująca: przypomnienie kryteriów wyznaczania stopnia utlenienia
pierwiastka (uczniowie analizują slajdy przedstawiające zasady)

Część właściwa:
• podanie tematu lekcji i rozdanie kart pracy,
• pokaz doświadczenia – reakcja spalania magnezu
- opisanie doświadczenia i wyciągnięcie wniosków (uczniowie pracują
z kartami pracy),
- zapisanie równania reakcji i wyznaczenie stopni utlenienia reagentów,
- zapisanie równań połówkowych i zbilansowanie równania reakcji,
- wskazanie reakcji utleniania, redukcji, wyjaśnienie na czym te procesy
polegają (pokaz slajdów z definicjami),
- wskazanie i wyjaśnienie pojęć utleniacz i reduktor (pokaz slajdów),
- zwrócenie uwagi, że nie każda reakcja utleniania i redukcji jest reakcją
redoks np. reakcja zobojętniania
• pokaz doświadczenia – reakcja żelaza z wodnym roztworem siarczanu (VI) miedzi (II)
- opisanie doświadczenia i wyciągnięcie wniosków (uczniowie pracują
z kartami pracy),
- zapisanie równania reakcji i wyznaczenie stopni utlenienia reagentów,
- zapisanie równań połówkowych i zbilansowanie równania reakcji,
- wskazanie procesu utleniania i redukcji oraz utleniacza i reduktora
• pokaz doświadczenia – reakcja miedzi z azotanem (V) srebra
- opisanie doświadczenia i wyciągnięcie wniosków (uczniowie pracują
z kartami pracy),
- zapisanie równania reakcji i wyznaczenie stopni utlenienia reagentów,
- zapisanie równań połówkowych i zbilansowanie równania reakcji,
- wskazanie procesu utleniania i redukcji oraz utleniacza i reduktora
• obserwacja doświadczenia na filmie – reakcja manganianu (VII) potasu
z kwasem solnym
- zapisanie równania reakcji i wyznaczenie stopni utlenienia reagentów
(uczniowie pracują z kartami pracy),
- zapisanie równań połówkowych i zbilansowanie równania ...