Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII W KLASIE I TECHNIKUM
Temat lekcji: sPOSOBY WYRAŻANIA STĘŻEŃ ROZTWORÓW.
I CEL OGÓLNY:
Zapoznanie z rodzajami stężeń roztworów. Rozwiązywanie różnorodnych zadań tekstowych na stężenie procentowe i stężenie molowe roztworów.
II CELE OPERACYJNE:
Wiadomości - uczeń wie:
➢ co to jest stężenie procentowe oraz jaki jest wzór na stężenie procentowe roztworów,
➢ co to jest stężenie molowe oraz jaki jest wzór na stężenie molowe roztworów.
Umiejętności - uczeń umie:
➢ rozwiązywać zadania tekstowe z uwzględnieniem stężenia procentowego
i molowego,
➢ rozwiązywać zadania tekstowe na stężenie procento z uwzględnieniem gęstości,
➢ zaproponować sposób otrzymania roztworu o określonym stężeniu.
Postawy
➢ wyciąganie wniosków z przeprowadzonych doświadczeń.
III METODY:
➢ słowna,
➢ praktyczna (eksperyment laboratoryjny).
IV ŚRODKI DYDAKTYCZNE: foliogram, karta pracy, waga, zlewki o objętości 250cm3 , kolba miarowa o objętości 100 cm3, waga analityczna, cylinder miarowy o objętości 100 cm3, bagietka, próbka NaOH, 1 molowy roztwór HCl, papierek wskaźnikowy.
V. TOK LEKCJI:
Część wprowadzająca
1. Sprawy organizacyjne
2. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji (roztwór, podział roztworów, efekt Tyndalla)
3. Nawiązanie do tematu lekcji.
4. Podanie tematu lekcji: sPOSOBY WYRAŻANIA STĘŻEŃ ROZTWORÓW.
Część realizacyjna
1. Definiowanie stężenia procentowego (pokaz i omówienie na foliogramie)
Stężenie procentowe to masa substancji rozpuszczonej zawarta w 100 g roztworu.
masa substancji rozpuszczonej
C% = ((((((((( ( 100%
całkowita masa roztworu
2. Interpretowanie wzoru określającego C%
ms
C% = (( ( 100%
mr
mr = ms + mrozp
3. POKAZ:
Cel doświadczenia: przygotowywanie roztworu o określonym stężeniu procentowym
Opis: Oblicz, jaką masę NaOH należy odważyć w celu przygotowania 100 g
2 % roztworu NaOH. Następnie oblicz objętość wody, jaką należy odmierzyć w celu przygotowania powyższego roztworu.
Wniosek: W celu przygotowania 100 g 2 % roztworu należy odważyć 2 g NaOH
i odmierzyć 98 cm3 wody.
4. Wyznaczanie mas składników określonych roztworów oraz ich stężeń procentowych.
Rozwiązywanie zadań zamieszczonych na karcie pracy
Zad 1.
Do 200 g herbaty dodano łyżeczkę cukru (3 g). Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.
Dane: Szukane
ms = 3 g mr = ?
mrozp = 200 g c% = ?
Rozwiązanie:
Na samym początku należy obliczyć mr mr = ms + mrozp
mr = 200 g + 3g = 203 g
ms
C% = (( ( 100%
mr
3 g
C% = (( ( 100%
203 g
C% = 1,5 %[pic]
Odpowiedź: Stężenie procentowe 200 g herbaty i 3 g cukru wynosi 1,5 %.
Zad 2.
Do kiszenia ogórków należy przygotować 2 kg 8-procentowego roztworu soli kuchennej. Oblicz, jaka ilość wody i soli jest potrzebna do przygotowania tego roztworu.
Zad 3. Ile gramów wodorotlenku potasu znajduje się w 250cm3 30% roztworu o gęstości 1,39g/cm3?
5. Definiowanie stężenia molowego (pokaz i ...