Dodaj publikację
Autor
Anna Rymarkiewicz
Data publikacji
2010-06-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
132

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE VI. Temat: Boże Narodzenie tuż, tuż. Opracowanie: Anna Rymarkiewicz.
 Pobierz (docx, 23,5 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE VI

Temat: Boże Narodzenie tuż, tuż.

Cele operacyjne – uczeń powinien:

rozwiązać krzyżówkę,

sprawnie korzystać z różnych słowników i zbiorów przysłów,

- zredagować przepis na wigilijną potrawę,

- stworzyć ranking tradycyjnych mazowieckich potraw wigilijnych,

- współpracować w grupie,

- prezentować efekty pracy,

- wysłuchać ze skupieniem wiersza i kolędy.

Metody: ćwiczeniowe, praca z tekstem, ranking diamentowy, przekład

intersemiotyczny.

Formy pracy: praca w grupach, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: „Słownik ortograficzny”, „Słownik wyrazów obcych”, „Słownik synonimów”, „Słownik języka polskiego”, „Słownik poprawnej polszczyzny”, zbiór polskich przysłów, wigilijne dania: czerwony barszczyk, zupa grzybowa, uszka, pierogi z kapustą i grzybami, sałatka śledziowa, rolmopsy; karteczki samoprzylepne, markery, kartki ksero, schemat krzyżówki, płyta CD z nagraniem „Jest taki wieczór”.

Tok lekcji:

Faza wstępna

Przydział do grup – losowanie

Rozwiązanie krzyżówki ( załącznik nr 1 ), której hasło brzmi: ŚWIĘTA

Zapisanie tematu zajęć.

Faza realizacji

Praca w poszczególnych grupach (15 min)– zadania (załącznik nr 2)

Na stoliku leżą różnorodne słowniki. Dzieci zapoznają się z przydzielonymi zadaniami. Dokonują przydziału zadań pomiędzy sobą. Korzystają z właściwych źródeł. Wykonują ćwiczenia słownikowe. Redagują przepis kulinarny i na karteczkach samoprzylepnych zapisują ulubione wigilijne dania.

Prezentacja wyników pracy poszczególnych grup.

Stworzenie rankingu diamentowego - tradycyjne mazowieckie potrawy wigilijne.

Faza końcowa

Wysłuchanie wiersza Ernesta Bryla „Ktoś pukał” i kolędy „Jest taki wieczór”.

Omówienie pracy domowej:

Wymień bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje, które są kultywowane w twojej rodzinie.

Ocena aktywności uczniów.

Złożenie świątecznych życzeń.

Opracowała: Anna Rymarkiewicz

nauczycielka języka polskiego

w Szkole Podstawowej im. A. Małkowskiego Szczawinie Kościelnym

ZAŁĄCZNIK 1.

HASŁA:

1. …………………. Mikołaj.

2. Inaczej przedświąteczna kolacja.

3. Pierwsza ……………………………

4. Trzej ………………………. .

5. Dzielimy się nim.

6. Króluje na wigilijnym stole.

ZAŁĄCZNIK 2.

GRUPA I

Instrukcja

Dokładnie zapoznajcie się z instrukcją.

Wybierzcie sekretarza, sprawozdawcę, strażnika czasu i posłańca.

Macie wykonać trzy zadania, dlatego podzielcie się pracą.

Pracujcie w zgodzie – pamiętajcie, że każdy pomysł jest dobry.

Na wykonanie zadań macie 12 min.

W razie wątpliwości posłaniec może konsultować się z nauczycielem.

ZADANIE

1. Na stoliku leżą różne słowniki. Wasza grupa ma wyjaśnić znaczenia słowa choinka (znaczenie 2.). Skorzystajcie z odpowiedniego źródła.

2. Przed wami znajduje się wigilijna potrawa. Korzystając z pomocy eksperta – mamusi, sporządźcie przepis na to danie. Pamiętajcie o formach czasowników.

3. Na waszym stoliku są żółte karteczki. Niech każdy zapisze na nich nazwę swojej ulubione wigilijne potrawy.

Powodzenia!

GRUPA II

Instrukcja

Dokładnie zapoznajcie się z instrukcją.

Wybierzcie sekretarza, sprawozdawcę, strażnika czasu i posłańca.

Macie wykonać trzy zadania, dlatego podzielcie się pracą.

Pracujcie w zgodzie – pamiętajcie, że każdy pomysł jest dobry.

Na wykonanie ...