Dodaj publikację
Autor
Anna Rymarkiewicz
Data publikacji
2010-06-08
Średnia ocena
5,00
Pobrań
141

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V. Temat: Odkrywamy historię zatopionego miasta. Opracowanie: Anna Rymarkiewicz.
 Pobierz (docx, 19,8 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V

Temat: Odkrywamy historię zatopionego miasta.

Mickiewicz „Świteź”.

Cele operacyjne – uczeń umie:

wykonać mapę mentalną związaną z postacią Adama Mickiewicza,

uważnie słuchać,

przyswoić tekst poprzez przeżycie, doświadczenie i zabawę,

rozumieć treść ballady i wypowiadać się na jej temat,

określić elementy realistyczne i fantastyczne,

ustalić kolejność wydarzeń w utworze

Metody: mapa mentalna, pokaz, przekład intersemiotyczny, drama,

praca z tekstem, ćwiczenia słownikowe.

Formy pracy: indywidualna, w grupach, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: arkusz papieru i flamastry do wykonania mapy mentalnej, ballada A. Mickiewicza „Świteź”, powieść A. Mickiewicza „Pan Tadeusz”, magnetofon, nagranie utworu P. Czajkowskiego „Koncert fortepianowy

b – mol”, „Słownik wyrazów obcych”, album – „Sławni pisarze i poeci polscy”.

Tok lekcji:

1. Sprawdzenie pracy domowej – odczytanie wypracowań (osoby chętne).

2. Wprowadzenie do tematu:

wykonanie mapy mentalnej związanej z postacią Adama Mickiewicza;

ADAM MICKIEWICZ

poeta Wilno „Pani Twardowska” literatura Francja

ballada Nowogródek XVIII – XIX wiek „Pan Tadeusz”

„Przyjaciele” Polska pod zaborami bajka 1798 - 1855

odnalezienie podobizny Adama Mickiewicza wśród portretów sławnych pisarzy i poetów polskich (wykorzystanie albumu i powieści);

nawiązanie do twórczości Mickiewicza;

przypomnienie cech ballady;

odniesienie się do poznanych wcześniej utworów - traktujących o zatopionych miastach.

3. Zapisanie tematu lekcji.

4. Zapoznanie z balladą „Świteź”.

podział uczniów na dwie grupy;

przydział ról ( I grupa – dzieci należące do niej chwytają się za ręce i „tworzą” jezioro, II grupa – uczniowie wchodzący w jej skład stają wokół jeziora i odtwarzają nadbrzeżne rośliny, jedna dziewczynka wciela się w rusałkę );

zwrócenie uwagi na archaiczny język utworu;

Nauczyciel czyta utwór, uczniowie słuchając próbują wczuć się w przydzielone role ( gesty, mimika, odgłosy ). Pracy towarzyszy muzyka.

5. Rozmowa na temat utworu.

Gdzie i kiedy rozgrywają się wydarzenia przedstawione w balladzie?

Czas akcji, czyli zdarzeń prezentowanych tylko przez narratora, to koniec

XVIII w. lub początek XIX.

Czas fabularny, poszerzony o opowieść rusałki – sięga wieku XIII, okresu panowania Mendoga, wielkiego księcia litewskiego.

Miejscem akcji jest jezioro Świteź, znajdujące się w pobliżu miasteczka Cyran i majątku Płużyny, czyli okolic Nowogródka – rodzinnych stron Adama Mickiewicza.

Czy bohaterowie występujący w utworze są jednolici?

Nie, w balladzie możemy wyróżnić dwie grupy bohaterów:

postacie realne: narrator, pan na Płużynach, ksiądz, lud (gmin);

postacie fantastyczne: rusałka, córka Tuhana.

Jaki nastrój wprowadza tekst?

Opowieść stwarza nastrój tajemniczości, grozy i zaciekawienia.

6. Kolejność wydarzeń w utworze.

(wspólne redagowanie planu wydarzeń)

Tajemnicze jezioro.

Powstawanie legend.

Chęć zbadania głębin. wiek XVIII

Przygotowania do połowów,

Nieoczekiwane wyłowienie rusałki.

Opowieść dziewczyny.

oblężenie Nowogródka przez wojska carskie,

prośba Mendoga o pomoc,

przygotowania wojenne,

obawy ...