Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęcia z matematyki w grupie 6-5 letniej
Temat kompleksowy: Słońce świeci dla wszystkich dzieci
Temat dnia: Tu prawą ma rączkę, a tu lewą mam
Cel ogólny: Badanie gotowości szkolnej w zakresie umiejętności związanych z
nauką matematyki
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozróżnia stronę prawą i lewą
- orientuje się w schemacie swojego ciała
- potrafi określić kierunki w przestrzeni; w przód , w tył, w prawo, w lewo, do góry ,
na dół.
- określa położenie przedmiotów w przestrzeni względem innych przedmiotów ( na ,
pod, nad, obok)
- porusza się w przestrzeni zgodnie ze słownym poleceniem
Metody: podająca
problemowa
praktycznego działania
elementy metody E.Gruszczyk- Kolczyńskiej
Forma pracy ; - indywidualna
- z cała grupą
Środki dydaktyczne; krążki, tamburyno, karty pracy, plansze z postacią chłopca.
Przebieg zajęcia;
1. Przywitanie się z dziećmi „ Iskierka przyjaźni”
2. Dzieci dobierają się parami i idą po obwodzie koła. Na sygnał nauczycielki zatrzymują się
odwracają się do siebie twarzami i zaczynają się witać częściami ciała wymienionymi przez
nauczycielkę np. witamy się czołami, palcami prawej ręki , brodami , kolanami lewej nogi itp…
3. Dzieci otrzymują gotowe plansze z postacią chłopca ,oraz elementy do układania na niej,
określając położenie jednego przedmiotu względem innego. Stosują się do poleceń nauczycielki
np. nad głową świeci słonko, po prawej stronie jest płotek, na płotku siedzi kotek obok usiadł
ptaszek, po lewej stronie drzewko stoi, a w lewej ręce jest balonik. itp…
4. Nauczycielka . układa w szachownicę kolorowe krążki na podłodze,
Dz. zajmują miejsca przy krążkach, wchodzą na nie i patrzą na N, która wyjaśnia co maja robić:
- tupnij mocno w krążek, żebyś poczuł, że tu jest twoje miejsce.
- wysuń ręce do przodu
- zrób krok do przodu
- wróć do swojej obręczy
- zrób krok w tył
- wróć i stań do obręczy
- zrób krok w lewo
- zrób krok w prawo
- popatrz w górę
- daj krążek do góry
- podnieś do góry lewa rękę
- dotknij lewą ręką swojego lewego ucha
- połóż lewą dłoń na lewym kolanie
- podnieś do góry prawą rękę
- zasłoń swoje prawe oko
- pokaż prawą stopę
- trzymamy krążek w prawej ręce nad głową
- trzymamy krążek w lewej ręce przed sobą
5. Praca przy stolikach. Dzieci otrzymują kartki z narysowaną postacią, ich zadaniem jest dorysować elementy do obrazka , a następnie opowiedzieć co i gdzie znajduje się na obrazku z użyciem zwrotów matematycznych (po prawej stronie dziewczynki, pod dziewczynką, obok płotu itp…)
6. Zakończenie zajęcia – wypowiedzi dzieci na temat wykonanej pracy i ocena prac.