Dodaj publikację
Autor
Bożena Szpakowicz
Data publikacji
2010-06-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
237

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dotyczy wprowadzenia małej i wielkiej, drukowanej i pisanej litery "t". Przeznaczony jest dla kl. I nauczania zintegrowanego. Zawiera propozycje ciekawych ćwiczeń i zabaw do realizacji na lekcji.
 Pobierz (doc, 32,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć

Klasa: I b
Temat zajęć: Zapoznanie dzieci z literą „t” drukowaną i pisaną, małą i wielką
na podstawie wyrazów: tata, Tomek.

Cele zajęć

Po zakończeniu zajęć dziecko:
- potrafi rozwiązać zagadkę,
- potrafi wypowiedzieć się na temat wysłuchanego wiersza,
- potrafi podać przykłady wyrazów, w których głoska t jest na początku wyrazów,
- potrafi dokonać analizy i syntezy wyrazu tata,
- potrafi ułożyć schemat i model wyrazu tata,
- potrafi wskazać samogłoski i spółgłoski w wyrazie tata,
- zna drukowaną i pisaną, małą i wielką literę t,
- potrafi ułożyć z liter alfabetu ruchomego wyraz tata,
- potrafi napisać małą i wielką literę t,
- zna zasadę pisowni imion,
- potrafi ułożyć i odczytać wyrazy z sylab.

Metody pracy:
➢ słowna,
➢ oglądowa,
➢ ćwiczeniowa
➢ zabawowa.

Formy pracy:
➢ indywidualna,
➢ grupowa,
➢ zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
- Wesoła szkoła, Karty pracy ucznia cz.1,
- karta pracy „Co robi tata, co robię ja?”,
- wiersz W. Faber „Do czego służy tatuś?”,
- białe, czerwone i niebieskie nakrywki,
- plansza demonstracyjna z literą t,
- alfabet ruchomy,
- puzzle z sylabami,
- jajka z literami,
- zagadka.

Przebieg zajęć:

1. Rozwiązanie zagadki: On ci mówi: córciu, synusiu
Ty do niego na to: mój ... ( tatusiu )
2. Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu podstawowego tata.
- prawidłowa wymowa wyrazu tata,
- podział wyrazu na sylaby,
- określenie liczby sylab,
- ułożenie białych prostokątów,
- wybrzmiewanie głosek w izolacji,
- określenie liczby głosek,
- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu,
- określenie liczby samogłosek,
- nazwanie samogłosek,
- ułożenie czerwonych nakrywek,
- określenie liczby spółgłosek,
- nazwanie spółgłosek,
- ułożenie niebieskich nakrywek,
- pokaz litery t drukowanej i pisanej, małej i wielkiej; opisywanie przez dzieci kształtu litery t,
- ułożenie pod modelem wyrazu tata,
- nadanie tacie imienia Tomek,
- zwrócenia uwagi dzieci na pisownię imion.
3. Nauka pisania małej i wielkiej litery t w liniaturze.
4. Wysłuchanie wiersza W.Fabera pt. „Do czego służy tatuś?”

Do czego służy tatuś? Do wspinaczki,
Na przykład do prania, gdy sobie
kiedy za dużo pracy przed ekranem usiadł,
miewa w domu mama. do pomagania w lekcjach
też miewam tatusia.

Do trzepania dywanów, A kiedy się gazetą
jazdy odkurzaczem, jak tarczą zasłania,
do chodzenia z córeczką przynoszę kolorową
na lody, książkę do czytania.
na spacer.

5. Wypowiedzi dzieci na podstawie wiersza ukierunkowane pytaniem nauczyciela „Do czego służy tata?”
6. Karta pracy- „Co robi tata, co robię ja?”
7. „Polowanie” ( wyszukiwanie ) ukrytych w sali jajek z literą t- dobieranie dzieci w pary mała litera z wielką. Nauczyciel wypowiada różne wyrazy. Gdy dzieci usłyszą wyraz z głoską t klaszczą w parach w dłonie.
8. Podział dzieci na dwie rodziny liter: małe i wielkie ...