Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT
ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH
Oddział: II integracyjny
Rodzaj zajęć: elementy Wychowania Słuchowego – zajęcia indywidualne
Tematyka zajęć: Na wiejskim podwórku
Prowadząca: mgr Marzena Janusz
Cel główny: Utrwalenie nazw związanych z realizowaną tematyką
kompleksową.
Kształtowanie sprawności reagowania na usłyszane dźwięki.
Cele rewalidacyjne:
- utrwalenie słownictwa czynnego i biernego na podstawie przerabianej
tematyki
- artykułowanie wyrazów (krowa, kura, baran, świnia, koza, pies, kot)
- rozwijanie sprawności odczytywania mowy z ust
- usprawnianie i uwrażliwianie resztek słuchu
Dziecko o specjalnych potrzebach edukacyjnych:
Tomek – obustronny niedosłuch, lat 5
Cele operacyjne:
- wykonuje ćwiczenia oddechowe
- wykonuje ćwiczenia narządów artykulacyjnych
- wykonuje ćwiczenia fonacyjne samogłosek na długim i krótkim
wydechu
- artykułuje poszczególne nazwy zapisane na etykietach
- przyporządkowuje poszczególne etykiety z napisami do obrazków
- rozpoznaje usłyszany i zapisany graficznie układ rytmiczny
- odtwarza samodzielnie podany rytm
- rozróżnia i identyfikuje daną grupę dźwięków: SZYBKO – WOLNO,
CICHO – GŁOŚNO, WYSOKO - NISKO
- przelicza usłyszaną ilość dźwięków
- wykonuje ćwiczenia na materiale literowym
- wykonuje ćwiczenia ortofoniczne – rozróżnia odgłosy zwierząt
Metody pracy:
- praktyczna (ćwiczeniowa) wg. Okonia
- elementy metody Wychowania Słuchowego
GRUPY ĆWICZEŃ:
1.natężenie dźwięku – CICHO – GŁOŚNO
2.tempo nadawanego sygnału akustycznego – SZYBKO – WOLNO
3.częstotliwość dźwięku – WYSOKO – NISKO
4. ilość nadawanych sygnałów akustycznych – ILOŚĆ UDERZEŃ
5. RYTM
Formy pracy:
- indywidualne
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
|Sytuacja edukacyjna |Czynności dziecka o specjalnych potrzebach |Środki dydaktyczne |
| |edukacyjnych | |
| | | |
|1.ćwiczenia oddechowe- zdmuchiwanie |1.dziecko obserwując n- la zdmuchuje płomień |1. świeczka |
|płomienia świecy najpierw tak żeby nie |świecy. | |
|zgasł potem żeby zgasł. | | |
| | | |
|2.ćwiczenia artykulacyjne narządów mowy | | |
|wargi i języka n-l pokazuje kolejno | | |
|ćwiczenia, które dziecko powtarza za nim |2.Dziecko obserwując kolejno pokazywane przez n- la| |
| |ruchy naśladuje je. | |
|3.Ćwiczenia fonacyjne | | |
|n-l pokazuje na przygotowanych etykietach | | |
|zapisany graficznie układ samogłosek, | | |
|który dziecko ma odczytywać raz na | | |
|krótkich raz na długim wydechu. |3.Dziecko odczytuje odpowiednio zapisane | |
| |samogłoski. |3.etykiety z odpowiednim zapisem |
|4. Ćwiczenia (natężenie dźwięku – SZYBKO | |samogłosek. |
|WOLNO)N- pokazuje etykiety z napisami | | |
|SZYBKO, WOLNO prosi dziecko aby je | | |
|przeczytało i zagrało odpowiednio na | | |
|kołatce. | | |
|N- gra na kołatce raz szybko raz wolno | | |
|dziecko ma za zadanie wskazać odpowiednią | | |
|etykietę z napisem. |4.Dziecko odczytuje napis na etykietach, wygrywa | |
| |odpowiednio na instrumencie dźwięki szybkie i |4. Etykiety z napisami SZYBKO WOLNO |
| |wolne. |kołatka. |
| | | |
| | | |
| | | |
|5. Puzzle. N-l rozkłada pocięte z części | | |
|obrazki zwierząt z zapisanym na odwrocie | | |
|określeniami SZYBKO - WOLNO. | | |
|N-l gra na kołatce. | | |
| | | |
|6. N- rozdaje koperty z zapisaną na nich | | |
|ilością kropek. N-l wyklaskuje daną ilość | | |
|kropeczek, prosi dziecko o wskazanie | | |
|odpowiedniej koperty. | | |
| | | |
|7. N-l rozdaje kolejno etykiety z napisami| | |
|i prosi dziecko aby ...