Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ
Oddział: II integracyjny dzieci 4 latki
Tematyka kompleksowa: Kot
Temat dnia: Kotki dwa.
Prowadzące: Marzena Janusz
Jadwiga Batek
Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych:
➢ Ala: głęboki obustronny niedosłuch (implant)
➢ Piotr: Zespół Downa, upośledzenie umysłowe w stopniu znacznym
➢ Krzyś: upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym
Cel ogólny: Rozwijanie sprawności i wrażliwości słuchowej.
Cele operacyjne:
- integruje się z grupą w zabawie
- wykonuje ćwiczenia oddechowe
- reaguje na dźwięki wysokie, niskie
- rozpoznaje i nazywa kolory
- naśladuje ruchem tekst piosenek w zabawie muzyczno – ruchowej
- rozpoznaje melodię smutną, wesołą
- wyklaskuje podany rytm
- wykonuje ćwiczenia dźwiękonaśladowcze: (miauczenie kotka)
- słucha odgłosów: miauczenie i mruczenie kota
Formy pracy: grupowe, indywidualne
Metody pracy: praktycznego działania
słowna (rozmowa)
oglądowa (pokaz)
Środki dydaktyczne:
✓ magnetofon
✓ płyta CD z nagraniem piosenki „Kotki dwa”
✓ kaseta magnetofonowa z nagraniami odgłosów zwierząt
✓ lustro w sali
✓ papierowe kule
✓ obrazki
✓ koperty z sylwetą kotka i brakującymi elementami do ułożenia
✓ papier
✓ znaczki z kotkami do zawieszenia na szyi
✓ miseczki dla kotków wycięte z kolorowego papieru
✓ indywidualne karty pracy
✓ klocki plastikowe i drewniane do indywidualnego układania
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
|Sytuacja edukacyjna |Dzieci pełnosprawne |Dzieci o specjalnych potrzebach eduk. |
| | | |
|1.Rozpoznawanie znanych już dzieciom piosenek: „Na |1.Dzieci wykonują ćwiczenie- po usłyszanej |1. Razem z wszystkimi dziećmi chodzą w |
|polanie w lesie”, „Płyną chmurki”. |melodii odgadują tytuł piosenki i śpiewają |kółeczku słuchając śpiewanych piosenek przez |
|N-l zaprasza dzieci do kółka gra początek melodii |razem z nauczycielem. Mówią która piosenka |inne dzieci i nauczyciela |
|piosenki i prosi dzieci aby odgarnęły jaka to piosenka.|jest wesoła a która smutna. | |
|Po odgadnięciu dwóch piosenek n-l pyta jakie są te | | |
|piosenki wesołe czy smutne. | | |
| | | |
|2. Zabawa z kotkami.N-l rozdaje kółeczka z kotkami do |2.Dzieci biegają po Sali w momencie gdy |2. Ala wspólnie z dziećmi uczestniczy w |
|zawieszenia na szyję.N-l tłumaczy przebieg zabawy. |muzyka ucichnie dobierają się parami. Siadają|zabawie. Piotr i Krzyś biorą udział w |
|Dzieci biegają, maszerują jak kotki do wystukiwanej |na dywanie i przedmuchują do siebie papierowe|zabawie z pomocą. |
|muzyki na instrumencie. W momencie gdy muzyka ucichnie |kule | |
|dzieci muszą dobrać się w pary według kolorów piłeczek | | |
|narysowanych na kółeczkach. | | |
|Nastepnie n-l rozdaje każdej parze papierową kulę i | | |
|prosi aby kotki dmuchały, turlały, odbijały nawzajem do|. | |
|siebie te kule. | | |
| | | |
|3.Rytmizacja słów | | |
|piosenki:”Włazł kotek na płotek” | | |
|N-l tłumaczy przebieg ćwiczenia. | | |
| | | |
| |3.Dzieci do słów piosenki razem z | |
| |nauczycielem wyklaskują rytm uderzając | |
| |kolejno dłońmi o siebie podłogę i nogi. |3. Ala słucha tekstu piosenki i naśladując |
| | |ruchy wykonywane przez dzieci ...