Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Miejsce: Przedszkole nr 3 w Andrychowie
Oddział: IV integracyjny 6 latki
Data:24.IX.2008
Temat: Witamy jesień.
Prowadzące: mgr Marzena Janusz (pedagog specjalny)
mgr Aneta Kobielus (pedagog wychowania przedszkolnego)
• Stymulacja polisensoryczna według pór roku: wykorzystanie metody PORANNEGO KRĘGU:
➢ Pora roku: Jesień
➢ Żywioł: powietrze
➢ Kolor: żółty, brązowy
➢ Smak: miodu, czekolady
➢ Zapach: lawendowy
➢ Dźwięk: dzwony rurowe
Cel ogólny:
• powitanie nadchodzącej pory roku – jesieni
• poznanie pory roku jesieni i jej charakterystycznych cech
poprzez rozwijanie u dzieci funkcji spostrzeżeniowych : wzroku, słuchu, węchu, dotyku, oraz wrażeń smakowych
Cele operacyjne:
• dziecko potrafi określić charakterystyczne cechy pory roku: jesieni
• kształtuje umiejętność odbioru bodźców potrafi określić – kolor: żółty, brązowy, smak: miodu- słodki, zapach: lawendowy wrażenie dotykowe: czucie podmuchu powietrza (suszarki) instrumentu: dzwony rurowe
• wykonuje ćwiczenia oddechowe – dmuchanie papierowych liści
• wykonuje ćwiczenia narządów artykulacyjnych: oblizywanie językiem warg
• naśladowanie odgłosu szumiącego wiatru na głosce „sz”
• słucha odgłosów zjawisk przyrodniczych: szum wiatru, padający deszcz
• rozwija poczucie rytmu
• kształtuje sprawność i wrażliwość słuchową
• współdziała i integruje się w zabawie
Formy pracy: zbiorowe, indywidualne
Metody pracy:
• metoda słowna
• metoda oglądowa
• praktycznego działania
Środki dydaktyczne:
• żółte dekoracje Sali
• lampka zapachowa (lawendowa),
• oliwka do masażu o zapachu lawendy,
• kolorowe liście,
• koszyk, suszarka do włosów,
• wiatraczki, dzwony rurowe, instrumenty perkusyjne,
• żółte chusty,
• miód, łyżeczki,
• radiomagnetofon z kompaktem, płyty CD, kasety.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Zapalenie lampki zapachowej lawendowej
2. Zaśpiewanie powitalnej piosenki z jednoczesnym masażem dłoni dziecka olejkiem lawendowym:
„Witaj Aniu, witaj Aniu
„Jak się masz/ 2x
Wszyscy cię witamy
Wszyscy cię kochamy
Bądź wśród nas/ 2x
3. Zakładanie chust w kolorze żółtym, symbolizującym kolor jesieni, na ramiona. Wiązanie chust na pojedynczy węzeł samodzielnie lub z pomocą nauczycielki.
4. Opowiadanie o „Opowiastka dla Szymka, dlaczego drzewa jesienią zmieniają kolor liści”
rozmowa na temat odpowiadania pytania i odpowiedzi do czytanego tekstu. (załącznik nr 1)
5.Spotkanie z żywiołem powietrze:
Nauczycielka posługując się suszarką do włosów imituje podmuch wiatru. Podchodzi do każdego dziecka i dmucha na jego twarz, rozwiewając włosy, na ręce i nogi, pod koszulkę. Podmuch powietrza z suszarki jest raz ciepły, raz zimny. Nauczycielka obserwuje reakcje dzieci na bodźce termiczne, odpowiednio je dobierając. W dalszej części zajęcia nauczycielka kieruje podmuch powietrza na zawieszone pod sufitem kolorowe liście. Dzieci obserwują, jak poruszane „wiatrem” liście wirują, kołyszą się, obracają.
- Spróbujcie zrobić tak jak ja - nauczycielka dmucha ustami na własną otwartą dłoń z papierowymi listkami dzieci naśladują czynności nauczycielki.
• podmuch suszarki po włosach odczucia dotykowe
• rozdmuchiwanie jesiennych listków
• określanie zachodzącego zjawiska jakim jest ruch powietrza (wiatru)
6 ...