Dodaj publikację
Autor
Marzena Janusz
Data publikacji
2010-06-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
145

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scneariusz hospitacji diagnostycznej w grupie dzieci 4 letnich badającej w jakim stopniu rozwijanie zaintereswoać poznawczych i badawczych u dzieci wpływa na zdobywanie przez nie wiadomości o środowisku społecznym, przyrodniczym i technicznym.
 Pobierz (doc, 64,0 KB)

Komentarze

mkrystowska, 2012-01-25

Pani Marzenko, w Pani scenariuszu jest kilka błędów językowych. Proszę je poprawić.

majkalog, 2014-02-12

Nie wiem gdzie można na tym etapie dokonać edycji wpisanego tekstu poprawiam je zatem w tym miejscu: Scenariusz hospitacji diagnostycznej w grupie dzieci 4 letnich badającej w jakim stopniu rozwijanie zainteresowań poznawczych i badawczych u dzieci wpływa na zdobywanie przez nie wiadomości o środowisku społecznym, przyrodniczym i technicznym.

Podgląd treści


HOSPITACJA DIAGNOSTYCZNA

Grupa wiekowa: 4latki

Temat dnia: ŚWIAT WOKÓŁ NAS JEST CIEKAWY

CEL BADANIA: wskazanie w jakim stopniu rozwijanie zainteresowań poznawczych i badawczych u dzieci wpływa na zdobywanie przez nie wiadomości o środowisku społecznym, przyrodniczym i technicznym

Cele szczegółowe:
dziecko:
- nazywa części rośliny (nadziemne i podziemne)
- składa kwiatka z elementów
- zna rytm dnia w przedszkolu
- potrafi dokończyć zdanie rozpoczęte przez nauczyciela
- nazywa i wskazuje części ciała
- przyporządkowuje zwierzęta do odpowiednich środowisk (las, zagroda)
- zna zawody: leśnika i gospodarza
- potrafi nazwać materiał z jakiego został wykonany przedmiot
- rozróżnia materiał przyrodniczy i przedmioty codziennego użytku

Środki dydaktyczne: smok „OBIBOK”, rośliny rosnące w ziemi i hodowane w
wodzie sylwety rośliny (kwiatka) do składania z części, koszyczki, duże koperty z obrazkami przedstawiającymi rytm dnia w przedszkolu, nagrody w postaci naklejanych serduszek, sylwety dziewczynek brakującymi częściami ciała, obrazki ze zwierzętami (domowymi i leśnymi), przedmioty z drewna, papieru, metalu, woda, materiał przyrodniczy, nagrania muzyczne

Kryteria:
▪ potrafią wszystkie dzieci
▪ potrafi większość dzieci
▪ potrafią niektóre dzieci
ARKUSZ OBSERWACJI DOTYCZĄCY BADANIA……………………………………..

|STANDARDY |WSKAŹNIKI |KRYTERIA |
| | |Potrafią wszystkie |Potrafi większość |Potrafią niektóre|
| | |dzieci |dzieci |dzieci |
| | | | | |
|Zainteresowania poznawcze i badawcze u |potrafi wskazać i nazwać części ciała (głowa ręce, | | | |
|dz. Wpływają na poznanie środowiska |ramiona, nogi, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos)| | | |
|społecznego | | | | |
| |zna niektóre zawody | | | |
| |(gospodarz, leśnik) | | | |
| | | | | |
| |zna pomieszczenia w przedszkolu ich wyposażenie i | | | |
| |przeznaczenie | | | |
| | | | | |
| |zna rytm przedszkolnego dnia (śniadanie, zajęcia, | | | |
| |zabawy, obiad, odpoczynek) | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
|Zainteresowania poznawcze i badawcze u |nazywa nadziemne (łodyga, liście, kwiaty) i | | | |
|dzieci wpływają na poznanie środowiska |podziemne części rośliny | | | |
|przyrodniczego | | | | |
| |rozumie potrzebę opiekowania się roślinami i | | | |
| |zwierzętami | | | |
| | | | | |
| |chętnie eksperymentuje wykorzystując materiał | | | |
| |przyrodniczy oraz przedmioty codziennego użytku, | | | |
| |poznaje za pomocą wielu zmysłów | | | |
| | | | | |

| | | | | |
|Zainteresowania poznawcze i |Nazywa materiał z jakiego wykonany jest przedmiot (drewno,| | | |
|badawcze u dzieci wpływają na |papier, plastik) | | | |
|poznanie środowiska technicznego | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |

SCENARIUSZ HOSPITACJI DIAGNOSTYCZNEJ

Grupa wiekowa: 4latki

Temat dnia: ŚWIAT WOKÓŁ NAS JEST CIEKAWY

Metody pracy: czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania,
Kierowania własną działalnością dziecka
słowne: objaśnienia, instrukcje, rozmowy

Formy organizacyjne: praca: grupowa,
zespołowa,
indywidualna

Środki dydaktyczne: smok „OBIBOK”, rośliny rosnące w ziemi i hodowane w wodzie,
sylwety rośliny (kwiatka) do składania z części, koszyczki, duże koperty z obrazkami przedstawiającymi rytm dnia w przedszkolu,
nagrody w postaci naklejanych serduszek, sylwety dziewczynek brakującymi częściami ciała, obrazki ze zwierzętami (domowymi i leśnymi), przedmioty z drewna, papieru, metalu, woda, materiał przyrodniczy, nagrania muzyczne

PRZEBIEG:

1. Tworzymy krąg – witamy się, przesyłamy uśmiech

2. Witamy gościa smoka „OBIBOKA” przyjaciela Misia, który zaprasza dzieci
do zabawy i prosi o pomoc dzieci ...