Dodaj publikację
Autor
Marzena Janusz
Data publikacji
2010-06-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
83

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć otwartych 'powitanie zimy' metodą porannego kregu w grupie przedszkolnej integracyjnej dzieci 5 letnich.
 Pobierz (doc, 53,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ
OTWARTYCH
DLA RODZICÓW
(POWITANIE ZIMY METODĄ PORANNEGO KRĘGU)

Oddział: IV integracyjny 5 latki
Temat: Zima tuż tuż
Prowadzące: mgr Marzena Janusz
mgr Agnieszka Gwiżdż

- wykorzystanie metody PORANNEGO KRĘGU jako stymulacji polisensorycznej według pór roku:
Pora roku: Zima
Żywioł: woda
Kolor: biały, niebieski
Smak: mięta
Zapach: miętowy
Dźwięk: dzwonki i trójkąt

Cel ogólny:
- powitanie nadchodzącej pory roku – zimy
- poznanie pory roku zimy i jej charakterystycznych cech poprzez rozwijanie u dzieci funkcji
spostrzeżeniowych : wzroku, słuchu, węchu, dotyku, oraz wrażeń smakowych

Cele operacyjne:

- dziecko potrafi określić charakterystyczne cechy pory roku: zimy
- kształtuje umiejętność odbioru bodźców potrafi określić – kolor: biały, niebieski, smak: miętowy- słodki, zapach: miętowy wrażenie dotykowe: zimny, mokry, twardy, śliski, dźwięk instrumentu: trójkąt, dzwoneczki
- wykonuje ćwiczenia oddechowe – dmuchanie papierowych wstążek bibułki
- wykonuje ćwiczenia narządów artykulacyjnych: oblizywanie językiem warg
- słucha odgłosów zjawisk przyrodniczych: porywisty wiatr, skrzypiący śnieg pod stopami
- rozwija poczucie rytmu
- kształtuje sprawność i wrażliwość słuchową
- współdziała i integruje się w zabawie

Formy pracy: zbiorowe, indywidualne

Metody pracy:
- metoda słowna
- metoda oglądowa
- praktycznego działania

Środki dydaktyczne:

- olejek miętowy
- świeczka
- lampionik
- miseczki z wodą i lodem
- instrumenty: trójkąt, dzwoneczki
- miętowe talarki w czekoladzie
- papierowe płatki śniegu do dmuchania
- płyta CD i kaseta magnetofonowa z nagraniami muzycznymi:
muzyka relaksacyjna „Zima”, fragment Zimy Antonio Vivaldiego „Cztery pory roku”, zagadki słuchowe - ilustracje dźwiękowe Raabe nr 3
- treść wiersza „Zima”
- treść piosenki zimowej „Sanna”
- niebieskie i białe materiały oraz papierowe gwiazdki jako wystrój sali

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Zapalenie lampki zapachowej ( miętowej).

2. Zaśpiewanie powitalnej piosenki z jednoczesnym masażem dłoni dziecka olejkiem miętowym.

3. Krótkie opowiadanie o zimie i pokazanie związanych z nią ciekawostek przyrodniczych (obserwowanie śniegu i lodu).

Grudzień ziemię grudzi, a izby wystudzi
Małgorzata Lewicka

Grudzień – studzien ziemie grudzi,
śniegiem sypnie, izby studzi.
Droga zamarznięta cała,
już niedługo będzie biała.

Gęsty śnieg okryje wszystko.
staw zamieni w lodowisko,
a kałużę w ślizgaweczkę,
rybkom zamknie lodem rzeczkę.

Pojawią się bałwanki,
łyżwy, narty oraz sanki,
i weselej jest na świecie,
kiedy śnieżek z nieba leci.

Ale życie w mroźny grudzień
często bywa w wielkim trudzie.
Ziemia przecież skuta lodem,
ciężko jeździć samochodem.

Na ulicach bardzo ślisko,
zła widoczność jest, gdy mglisto.
Zima daje się we znaki,
marzną ludzie, marzną ptaki,
nawet leśne też zwierzęta

-trzeba o nich więc pamiętać!

Ptaszkom karmnik pobudować,
ziarna, chlebka nie żałować.

Pan leśniczy zimą właśnie
w lesie stawia wielki paśnik,
a w nim sianko świeże, syte
sarny zjedzą z apetytem.
Pośród śniegu grudniowego
- życzymy zatem im smacznego!

4. Zabawa dmuchanie śnieżynek ...