Dodaj publikację
Autor
Dorota Dzikowska
Data publikacji
2010-06-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
113

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć indywidualnych z uczniami z niedosłuchem w klasie I.
 Pobierz (doc, 34,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt zajęć indywidualnych z uczniami z niedosłuchem w klasie I

Osoba prowadząca: XXX
Temat dnia: Różnicowanie głosek „b, p” na początku wyrazu.
Data: 02. 12. 2010
Cele:
Uczeń:
– Potrafi prawidłowo nazwać prezentowane obrazki;
– Potrafi różnicować usłyszane dźwięki;
– Kojarzy głoskę z literą;
– Prawidłowo wymawia głoskę p i b;
– Umie wyszukać obrazki zaczynające się podaną głoską;
– Prawidłowo różnicuje wzrokowo - słuchowo p i b.
Metody:
- praktycznego działania,
- podająca.
Formy pracy:
- indywidualne.
Środki dydaktyczne:
– Taśma magnetofonowa z nagranymi odgłosami, krążki czerwone i niebieskie,
– Zestawy obrazków,
– Kartoniki z literami p. i b,
– Karta pracy z „Poznaję głoski” H. Metera, warszawa 1986, WSiP, s.7,
– Kartoniki z wyrazami do uzupełniania, obrazki do kolorowania.

Przebieg lekcji:
1. Rozpoznawanie słyszanych głosów. Nauczyciel prezentuje nagrane na taśmie magnetofonowej głosy: zgniatanego papieru, spadającego drewnianego klocka na posadzkę, śmiejącego się dziecka, jadących samochodów, pluskającej w strumieniu wody, bawiących się na boisku dzieci i odgłosy zwierząt. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie tych głosów i określenie, z jakiego źródła pochodzą.
2. Różnicowanie słuchowe głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych. Dzieci otrzymują po dwa kolorowe krążki (lub lizaki) w kolorach czerwonym i niebieskim. Informujemy je, że będziemy wypowiadać kolejno spółgłoski dźwięczne i bezdźwięczne, a zadaniem dzieci będzie podnieść krążek czerwony, gdy usłyszą głoskę dźwięczną, niebieski, gdy usłyszą głoskę bezdźwięczną. Nauczyciel wymawia spółgłoski czysto i krótko, bez przydźwięku, jedną parę: p - b; p, p, b, b, p, b, b, p, p, p.
3. Zabawa w sklep: „Kupowanie obrazków.” Dzieci otrzymują po 3 kartoniki z literą p i po 3 kartoniki z literą b. Nauczyciel rozkłada na stole obrazki. Zadaniem dzieci jest „wykupić” kolejne obrazki, których nazwa zaczyna się głoską p lub b. Dzieci same wybierają obrazki, dając w zamian odpowiedni kartonik. Równocześnie dzieci głośno nazywają „kupiony” obrazek. Przykładowy zestaw obrazków: pióro, piłka, płot, piec, pająk, pasek, bat, banan, butelka, beret, balon.
4. Różnicowanie słuchowe. Nauczyciel pokazuje kolejne obrazki, nazywając je jednocześnie. Zadaniem dzieci jest wykonaniu podskoku, jeżeli w wymawianym słowie słyszy na początku głoskę p lub przysiadu, jeżeli na początku usłyszy głoskę b. Przykładowy zestaw obrazków: pajac, burak, piłka, bałwan, pies, biurko, bocian, belka, pas, beret.
5. Uzupełnianie wyrazów brakującymi literami - różnicowanie wzrokowo - słuchowo p i b. Dzieci otrzymują kartoniki z wyrazami do uzupełnienia oraz literki p i b. Po uzupełnieniu wyrazów, każde dziecko głośno czyta, sprawdzając równocześnie, czy dobrze uzupełniło przez dotykanie dłonią krtań.
Wyrazy do uzupełnienia:
.eret
.ająk
.iurko
.uda
.iłka
.alon
.urak
.iec

6. Zabawa „Znajdź właściwy obrazek”. Nauczyciel prezentuje kartoniki z literami p. i ...