Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt do klasy I gimnazjum
Temat: Rozpuszczanie. Wpływ mieszania, ogrzewania i rozdrabniania substancji na szybkość rozpuszczania ciał stałych w wodzie.
Cel:
Zapoznanie uczniów z czynnikiem wpływającym na szybkość rozpuszczania ciał stałych w wodzie. Kształcenie u uczniów umiejętności obserwacji i wnioskowania.
Wiadomości niezbędne do zrozumienia nowej lekcji:
Operatywne opanowanie pojęcia: rozpuszczalnik, substancja rozpuszczana, rozpuszczanie i roztwór.
Formy i metody:
Odczynniki: cukier kryształ, cukier puder, woda.
Sprzęt laboratoryjny : sześć probówek, statyw, zlewka, palnik, bagietka.
Plan lekcji:
1. Sprawy organizacyjne (3 min)
2. Przypomnienie wiadomości (10 min)
3. Część właściwa lekcji: (29 min)
a) Sformułowanie tematu lekcji. (2 min)
b) Omówienie doświadczenia “wpływ mieszania, ogrzewania i rozdrabniania substancji na szybkość rozpuszczania” (2 min)
c) Wykonanie doświadczenia (4 min)
d) Omówienie wyników doświadczenia (4 min)
e) Sformułowanie i zapisanie wniosków z obserwacji przebiegu doświadczenia (3 min)
f) Nawiązanie do poprzedniej lekcji w celu wyjaśnienia zaobserwowanego zjawiska
(5 min)
g) Zapisanie notatki 3 min.
h) Przeglądnięcie dydaktycznego programu komputerowego pt: “Przebieg procesu rozpuszczania oraz czynniki przyśpieszające rozpuszczanie ciał stałych w wodzie.”
(5 min)
1. Rekapitulacja (3 min)
|Czas |Czynności nauczyciela |Czynności uczniów | |
|3 |Sprawy organizacyjne | | |
| |Sprawdzenie obecności | | |
|10 |Przypomnienie wiadomości | | |
| |Co nazywamy procesem rozpuszczania ? |Rozpuszczanie jest to samorzutne przechodzenie substancji stałej | |
| | |do roztworu. | |
| | | | |
| | |Roztwór jest to mieszanina jednorodna w której nic nie można | |
| |Co nazywamy roztworem? |odróżnić cząsteczek substancji rozpuszczonej od cząsteczek | |
| | |rozpuszczalnika. | |
| | | | |
| | |Składnik roztworu w którym rozpuszczają się substancje nazywamy | |
| | |rozpuszczalnikiem. A pozostałe składniki stanowią substancję | |
| |Co nazywamy rozpuszczalnikiem a co substancją rozpuszczaną? |rozpuszczoną. | |
| |Wyjaśnij jaką budowę mają kryształki cukru, a jaką kryształki |Kryształki cukru mają budowę cząsteczkową, zbudowane są z dużej | |
| |soli kuchennej. |ilości jednakowych cząsteczek, powiązanych ze sobą siłami | |
| | |wzajemnego oddziaływania. Natomiast kryształki soli kuchennej | |
| | |mają budowę jonową zbudowane są z jonów sodu i jonów chloru na | |
| | |przemian poukładanych w przestrzeni kryształu. | |
| |Wyjaśnij dla czego kryształek cukru po wrzuceniu do zlewki z |Kryształek cukru po wrzuceniu do zlewki z wodą maleje ponieważ | |
| |wodą, w miarę upływu czasu maleje? |uderzają w niego cząsteczki wody będące w ciągłym ruchu. Niektóre| |
| | |cząsteczki wody o odpowiednio wielkiej energii wybijają z | |
| | |kryształka cukru jego cząsteczki i im dłużej ten kryształek | |
| | |będzie przebywał w wodzie tym więcej cząsteczek wody uderzy w | |
| | |niego i więcej cząsteczek substancji rozpuszczanej przejdzie do | |
| | |roztworu. | |
| |Czy rozpuszczanie kryształków soli kuchennej w wodzie przebiega |Nie, kryształki soli kuchennej rozpuszczają się w wodzie inaczej | |
| |tak samo jak kryształków cukru? |niż kryształki cukru. | |
| |Wyjaśnij dla czego kryształki chlorku sodu rozpuszczają się |Kryształki chlorku sodu rozpuszczają się ...