Dodaj publikację
Autor
Marzena Antończak
Data publikacji
2010-06-15
Średnia ocena
5,00
Pobrań
104

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji pokazowej z języka rosyjskiego w klasie VI z wykorzystaniem Internetu.
 Pobierz (doc, 61,5 KB)

Podgląd treści

Имя и фамилия

Портрет

Годы жизни

Кем он/она (был/была/есть)?

Творчество

| |
| |
|Алекса́ндр Пу́шкин |
| |
|Лев Толсто́й |
| |
|Пётр Чайковский |
| |
|Майя Плисецкая |
| |
|Серге́й Проко́фьев |
| |
|Сергей Есенин |

Scenariusz lekcji pokazowej z języka rosyjskiego w klasie VI
Lekcja odbywa się w pracowni komputerowej z wykorzystaniem Internetu.

Rozdział: Культура – наше общее достояние.
Nauczyciel prowadzący: Marzanna Antończak
Temat: Во всём мире знают эту фамилию – Чайковский. Lekcja multimedialna.
Data: 31. V. 2010r.

Cele edukacyjne:
← kształtowanie kompetencji językowych poprzez zapoznanie z odmianą nazwisk rosyjskich typu Чехов / Ахматова, Чайковский / Плисецкая oraz praktyczne ich zastosowanie.
← kształcenie kulturoznawcze.
← rozbudzenie w uczniach potrzeby samokształcenia poprzez wykorzystanie Internetu do poszerzania swojej wiedzy.
← przygotowanie uczniów do samodzielności w procesie uczenia się języka obcego.

Formy pracy:
← praca w parach;
← praca indywidualna;
← praca z całą klasą;

Metody:
← komunikacyjna;
← aktywne: Internet, tarcza strzelecka;

Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
w zakresie kompetencji gramatycznych:
← odmieniać i stosować w wypowiedziach ustnych i pisemnych formy nazwisk rosyjskich typu: Чехов / Ахматова, Чайковский / Плисецкая;
w zakresie wiedzy kulturoznawczej:
← zaprezentować w określonej przez nauczyciela formie podstawowe informacje o słynnych twórcach kultury rosyjskiej.
← rozwijać postawę ciekawości i otwartości wobec innych kultur;
w zakresie sprawności czytania:
← wyszukać żądane informacje lub szczegóły z częściowo niezrozumiałego tekstu;
Środki dydaktyczne:
← podręcznik „Ступени 3”;
← płyty CD z fragmentami baletów P. Czajkowskiego „Лебединое озеро”, „Щелкунчик” oraz z fragmentami z baletu S. Prokofiewa „Золушка”;
← płyta CD z bajką A. Puszkina „ Сказка о царе Салтане”;
← płyta CD z fragmentem muzyki z baletu „Щелкунчик” P. Czajkowskiego pt. „Walc kwiatów”;
← karta pracy;
← kartoniki z nazwiskami twórców kultury rosyjskiej;
← tablica dydaktyczna z napisem: Деятели русской культуры;
← tarcza strzelecka – karta samooceny uczniów;

Tok lekcji:
Uczniowie zajmują miejsca przy komputerach (dwie osoby przypadają na jeden komputer).
1. Część organizacyjna lekcji. Powitanie uczniów i gości. Sprawdzenie pracy domowej. Podanie celu lekcji i wytłumaczenie potrzeby opanowania nowych umiejętności i wiadomości. Zapisanie daty i tematu lekcji.

2. Wylosowanie przez uczniów kartki z nazwiskiem twórcy kultury rosyjskiej.

3. Uczniowie mają za zadanie opracować kartę wg podanego przez nauczyciela wzoru na temat słynnych postaci w kulturze rosyjskiej. Uczniowie pracują w parach.

4. Ustna prezentacja przygotowanych prac oraz zapisanie ich na nośniku pamięci. Po każdej prezentacji nauczyciel przedstawia materiały multimedialne tj. fragmenty baletów z muzyką P. Czajkowskiego i S. Prokofiewa, fragmenty muzyki z wymienionych baletów, fragment bajki A. Puszkina, wiersz S. Jesienina, ekranizacje powieści Anna Karenina Lwa Tołstoja.

5. Podsumowanie i uporządkowanie informacji. Stworzenie pomocy dydaktycznej - prezentacji przedstawiającej twórców kultury rosyjskiej.

6. Ocena pracy uczniów na lekcji. Samoocena uczniów ...