Dodaj publikację
Autor
Anna Motyka
Data publikacji
2010-06-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
144

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt do klasy VI.
 Pobierz (pdf, 133,6 KB)

Podgląd treści

1. Temat lekcji: Dzikie zwierzęta sawanny

2. Zakres treści programowych:

Zwierzęta roślinożerne sawanny

Drapieżniki

3. Cele kształcenia:

Wiadomości:

 Wymienia gatunki zwierząt żyjących na sawannie oraz potrafi

dokonać podziału tych zwierząt ze względu na sposób odżywiania

 Charakteryzuje zwierzęta sawanny

 Podaję definicję łańcucha pokarmowego oraz przykłady łańcuchów

pokarmowych w krajobrazie sawanny

Umiejętności:

 Wykazuje zależność pomiędzy trybem życia zwierząt a warunkami

panującymi na sawannie

 Wyjaśnia dlaczego mimo niewielkiej roślinności obszar sawanny

zamieszkuje liczna grupa roślinożerców

 Wnioskowania

Postawy:

 Poszerzanie wiedzy przyrodniczej

 Rozwijanie zainteresowania przedmiotem

 Dostrzega potrzebę ochrony dzikich gatunków zwierząt

4. Metody:

Pogadanka

Pokaz

5. Typ lekcji:

Lekcja obejmująca kilka momentów procesu nauczania

6. Formy organizacyjne:

Zbiorowa:

 Pogadanka

 Oglądanie filmu

Indywidualna:

 Notatka do zeszytu

 Oglądanie fotografii

7. Strategie nauczania:

A- Teoria asocjacyjna

8. Środki dydaktyczne:

Film

Fotografie

9. Tok lekcji:

1.Sprawy organizacyjne:

Przywitanie się z uczniami oraz sprawdzenie obecności

2. Opracowanie nowego tematu:

N: Kto przypomni z poprzednich lekcji jakie warunki panują na sawannie?
U: Wysoka temperatura, dwie pory roku: sucha i deszczowa, niewielka ilość roślin (głównie
trawy)
N: Puszcza uczniom 4 minutowy film przedstawiający zwierzęta żyjące na sawannie

U: Notują nazwy zwierząt pojawiających się podczas prelekcji, kolejno nauczyciel wypisuje
je na tablicy:

Gazele, gepardy, słonie, zebry, żyrafy, szympansy, hieny, nosorożce, strusie, perlice, lwy,
lamparty, likaony.

N: Do jakiej gromady należy większość z nich?

U: Do ssaków

N: Kto przypomni, jak dzieliliśmy ssaki jeżeli chodzi o sposób odżywiania?

U: Mięsożerne, roślinożerne, padlinożerne

N: Bardzo dobrze, teraz waszym zadaniem jest przyporządkować wymienione ssaki do
poszczególnych grup

N: Konstruuje na tablicy schemat:

SSAKI

Mięsożerne

Roślinożerne

Lwy
Lamparty
Likaony

Żyrafy
Zebry

Słonie
Gazele
Nosorożce

Padlinożerne

Hieny

Szakale

N: Zwraca uwagę na pozytywną rolę padlinożerców, którzy oczyszczają sawannę z resztek,
zapobiegając w ten sposób przenoszeniu chorób, wspólnie z uczniami przypomina definicję
łańcucha pokarmowego.

Łańcuch pokarmowy są to zależności pokarmowe pomiędzy zwierzętami, dzięki którym
możliwy jest obieg materii w przyrodzie.

N: Tworzy przykładowy łańcuch pokarmowy na tablicy

trawa

zebra lew

N: Oprócz ssaków na sawannie można spotkać również ptaki (sępy czy wymienione już na
filmie strusie), owady (termity, mrówki), gady (węże, gekony).

U: Notują do zeszytu 1 punkt:

Sawannę zamieszkują różnorodne gatunki zwierząt:

Ssaki (tu uczniowie przerysowują schemat z tablicy)
Ptaki (sępy, strusie)
Gady (węże, gekony)
Owady (termity, mrówki)

Kolejno uczniowie notują w zeszytach przykład łańcucha pokarmowego.

N: Charakteryzuje wspólnie z uczniami wybrane gatunki zwierząt żyjące na sawannie (słoń,
żyrafa, lew, zebra) pokazuje uczniom fotografie, w czasie omawiania na tablicy powstaje
tabela, która stanowi 2 punkt w zeszycie ...