Dodaj publikację
Autor
Anna Motyka
Data publikacji
2010-06-15
Średnia ocena
4,00
Pobrań
98

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt do VI klasy - przyroda.
 Pobierz (pdf, 147,8 KB)

Komentarze

szczepanewka, 2010-07-15

Człowiek klaszcze a nie klaska.Dźwięk się w próżni nie rozchodzi jak to jest w podsumowaniu.

Podgląd treści

1. Temat lekcji: Poznajemy cechy dźwięków

2. Zakres treści programowych:

Źródła dźwięków

Fala dźwiękowa

Echo

Ultradźwięki

3. Cele kształcenia:

Wiadomości:

 Podaje definicję źródeł dźwięku, echolokacji, echa

 Wymienia cechy dźwięków

 Wymienia ośrodki różniące się prędkością rozchodzenia się fal

dźwiękowych

 Podaje przykłady zwierząt, które wykorzystują zjawisko echa

Umiejętności:

 Wyjaśnia dlaczego fale dźwiękowe nie mogą rozchodzić się w próżni

 Wyjaśnia co to jest echo i echolokacja

Postawy:

 Badacza

 Poszerzanie wiedzy przyrodniczej

 Rozwijanie zainteresowania przedmiotem

4. Metody:

Pogadanka

Pokaz

5. Typ lekcji:

Lekcja obejmująca kilka momentów procesu nauczania

6. Formy organizacyjne:

Zbiorowa:

 Odpowiedź na pytania nauczyciela

Indywidualna:

 Notatka do zeszytu

7. Strategie nauczania:

A- Teoria asocjacyjna

8. Środki dydaktyczne:

Probówki z wodą

Animacja

9. Tok lekcji:

1. Sprawy organizacyjne:

Przywitanie się z uczniami oraz sprawdzenie obecności

2. Opracowanie nowego tematu:

N: Poleca uczniom zamknąć oczy i klaska dwa razy, kolejno tupie.

Uczniowie nie otwierając oczu nazywają czynności które wykonuje nauczyciel.

N: Mimo że macie zamknięte oczy, bardzo dobrze wiecie co teraz robię, dlaczego?

U: Bo to słyszymy

N: A dzięki czemu to słyszycie?

U: Dzięki uszom

N: No właśnie, a uszy odbierają dźwięk.

N: Na dzisiejszej lekcji będziemy zajmować się dźwiękiem a na kolejnej poznamy budowę

narządu, który umożliwia nam jego odbieranie czyli ucha.

N: Żyjemy w świecie wypełnionym dźwiękami, sami wytwarzamy wiele z nich, każdy

dźwięk niesie ze sobą pewne informacje, nawet gdy nie widzimy źródła dźwięku potrafimy

je rozpoznać.

N: Zastanówmy się teraz jak one powstają, macie jakieś pomysły?

U: ?????????????

N: Pokazuje uczniom animację

N: Czyli możemy powiedzieć że dźwięk jest to rozchodzące się drganie ośrodka, którego

źródłem jest ciało drgające. Zapiszcie do zeszytu:

1. Źródłem dźwięku są ciała drgające.

N: Większość dźwięków różni się od siebie, mówimy, że ma różne cechy, zastanowimy się

teraz jakie podstawowe cechy posiadają dźwięki i zastanowimy się od czego one zależą.

N: Wykonuje doświadczenie, mamy tutaj 3 probówki, w każdej z nich poziom wody jest

inny.

N: Dmucha w probówki

N: Czy wszystkie dźwięki były jednakowe?

U: Nie, im więcej było wody tym dźwięk był wyższy

N: Zgada się w ten sposób właśnie odkryliśmy pierwszą z cech dźwięku a mianowicie jego

wysokość, czyli ton.

N: Zapisuje na tablicy: Cechy dźwięków: ton

N: Teraz wykonamy kolejne doświadczenie

N: Mówi szeptem i krzyczy

N: Co powiecie o głośności słów które wypowiedziałam? Czy w obu przypadkach była taka

sama?

U: Nie

N: Notuje na tablicy: głośność

N: Popularną jednostką głośności są decybele (dB)

N: Dźwięki głośniejsze niż 100 dB ...