Dodaj publikację
Autor
Anna Motyka
Data publikacji
2010-06-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
129

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt do VI klasy - przyroda.
 Pobierz (docx, 21,0 KB)

Podgląd treści

Temat lekcji: Poznajemy znaczenie mórz i oceanów

Zakres treści programowych:

Znaczenie oceanów dla człowieka

Transport morski

Połowy ryb

Hodowla organizmów morskich

Bogactwa mineralne

Turystyka nadmorska

Cele kształcenia:

Wiadomości:

Wie, że oceany są wykorzystywane gospodarczo przez człowieka

Wymienia dziedziny gospodarki, w których wykorzystuje się morza i oceany

Wymienia korzyści, które człowiek czerpie z mórz i oceanów

Zna zagrożenia mórz i oceanów i wymienia sposoby zapobiegania im

Umiejętności:

Opisuje wykorzystanie mórz i oceanów przez człowieka

Analizuje skutki korzystania przez człowieka z zasobów morskich

Wyjaśnia dlaczego ludzie chętnie wypoczywają nad morzem

Wnioskowania

Postawy:

Poszerzanie wiedzy przyrodniczej

Rozwijanie zainteresowania przedmiotem

Jest świadomy niekorzystnego wpływu człowieka na ekosystem mórz i oceanów

Dostrzega potrzebę ochrony i oszczędzania wody

Metody:

Pogadanka

Doświadczenie

Elementy dyskusji

Praca z zeszytem ćwiczeń

Typ lekcji:

Lekcja obejmująca kilka momentów procesu nauczania

Formy organizacyjne:

Zbiorowa:

Pogadanka

Indywidualna:

Notatka do zeszytu

Uzupełnianie ćwiczeń

Strategie nauczania:

Teoria asocjacyjna

Środki dydaktyczne:

Szklane naczynie

Farby

Kawałki papieru

Olej

Klocki

Fotografie

Tok lekcji:

1. Sprawy organizacyjne:

Przywitanie się z uczniami oraz sprawdzenie obecności

2. Opracowanie nowego tematu:

N: Do czego potrzebna jest nam woda?

U: Picia, życia, gotowania, mycia, prania

N: Na dzisiejszej lekcji zastanowimy się jakie jeszcze są zastosowania mórz i oceanów, zapiszcie więc temat:

T: Poznajemy znaczenie mórz i oceanów

N: Każdy z was teraz w ciszy zastanawia się nad tym co nam daje ocean, wszyscy na osobnej kartce zapisują co najmniej jeden „+” i „-”. Macie na to 2 minutki.

N: Zbiera propozycje uczniów i zapisuje je na tablicy

surowce mineralne (ropa naftowa) kosmetyki energia

transport „ +” oceanów biżuteria (perły)

odzież (futra) medycyna (tran) turystyka rybołówstwo

„-” oceanów

Kataklizmy Góry lodowe Niebezpieczne zwierzęta

N: Uzupełnia i ewentualnie koryguje wypowiedzi uczniów:

Rybołówstwo- połowy ryb i skorupiaków w celach konsumpcyjnych

Odzież- futra z fok, wielorybów

Kosmetyki- algi w kremach, sól morska do kąpieli, wodne hydromasaże

Energia- jak dotąd ciągle niewykorzystane źródło energii ze względu na duże koszty, na całym świecie bowiem znajdują się wody, w których różnice (jak pamiętacie z zajęć) pomiędzy przypływem, a odpływem są bardzo duże i mogą być wykorzystywane do poruszania turbin wykorzystujących energię pływów.

Surowce mineralne- platformy wiertnicze w obrębie szelfu (ropa naftowa, gaz ziemny), sól morska, inne pierwiastki: magnez (ognie sztuczne, lekarstwa), brom (lekarstwa, składnik błon fotograficznych), wapń, potas (na razie jednak wydobycie z morza nieopłacalne)

Transport- dawniej oceany ograniczały ludzi, np. z wyprawy Magellana z 5 statków wrócił tylko 1, natomiast dziś kontenerowce mają nieprawdopodobne rozmiary (dł.400m i szerokość 60m) i mogą przewieź do ...