Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
iluka, 2012-07-26
Dobre - wykorzystam.
Scenariusz lekcji języka polskiego
w klasie I gimnazjum
Temat lekcji:
Jakie pouczenie chcielibyśmy przekazać ludziom? – układamy bajki
Cele:
ogólny:
utrwalenie cech gatunkowych bajki poprzez tworzenie spójnego tekstu
szczegółowe:
Uczeń:
- zna cechy gatunkowe bajki
- rozpoznaje alegoryczne znaczenia ukryte pod maskami zwierząt
- gromadzi wyrazy bliskoznaczne
- tworzy spójną bajkę, z której wypływa morał
- czyta wyraziście swoją pracę
- kontroluje zapis ortograficzny w słowniku
Metody i formy pracy:
łączenie postaci z bajki z przypisanymi jej alegorycznie cechami, ćwiczenia słownikowe, ćwiczenia redakcyjne
- indywidualna, zbiorowa
Pomoce:
kserokopie ćwiczeń, słowniki orograficzne
Przebieg lekcji:
| |Czynności nauczyciela |Czynności uczniów |
|część |Pyta uczniów, czego dowiedzieli się o bajce jako |Przypominają, |
|wstępn|gatunku: |że bohaterami bajek są zwierzęta o cechach ludzkich |
|a |kim są bohaterowie |kierowana jest do wszystkich ludzi |
| |do kogo jest adresowana |ma pouczyć ludzi (morał) |
| |jakie jest jej zadanie |zapisana jest wierszem (wersy, rymy) |
| |jak jest zapisana |omawialiśmy bajki I. Krasickiego i A. Mickiewicza |
| |czyje bajki omawialiśmy. | |
|część |Objaśnia różnicę między poznana bajką literacką a | |
|właści|bajką ludową. | |
|wa |Wyjaśnia, że zadaniem lekcji jest stworzenie przez | |
| |uczniów bajki. Może być to bajka ludowa (prozą) albo | |
| |literacka (wierszem). | |
|część |Rozdaje uczniom kartki z rysunkami zwierząt i |Do poszczególnych rysunków przyporządkowują alegorycznie przypisane im |
|właści|przypisanymi im domyślnymi (alegorycznymi) cechami. |cechy: |
|wa | |paw – zarozumiały, próżny, dumny |
| |Prosi uczniów, by na podstawie cech odgadli, jakie |pies – wierny, oddany, przywiązany do pana |
| |zwierzę nie zostało zilustrowane. |żółw – mądry i flegmatyczny, ociężały, ................... |
| | |lis – przebiegły, chytry, ........................ |
| | |lew – władczy i okrutny, |
| | |zając – szybki, zwinny i pyszałkowaty |
| | |owieczka – łatwowierna, ....................., płochliwa i niemądra |
| | |Uczniowie rozpoznają, że w bajkach takimi cechami jak pracowitość, |
| | |sumienność, .............. zostały obdarzone mrówki i pszczoły. |
| | | |
| | |Podają wyrazy bliskoznaczne do podanych, np. żółw – powolny, lis – |
| | |sprytny, owieczka – naiwna, mrówka i pszczoła – rzetelna, obowiązkowa. |
| |Wskazuje uczniom luki w wypisanych nazwach cech i | |
| |prosi, by uzupełnili je wyrazami bliskoznacznymi. |Podaje przykładowe morały: |
| | |Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni. |
| |Wyjaśnia zasady redagowania bajki. |Chytry dwa razy traci. |
| |wybór zwierząt | |
| |przykładowe morały |Układa bajkę według własnego pomysłu lub rozwija historyjkę o zwycięskim |
| |Podaje przykładowy temat: |wyścigu żółwia z zającem według polecenia otrzymanego od nauczyciela. |
| |Napisz historyjkę o zwycięskim wyścigu żółwia z | |
| |zającem. (zał. 1) |Czytają swoje prace wyraźnie, z dbałością o intonację. Uwypuklają morał |
| | |bajki. |
| |Uczniom o obniżonych wymaganiach edukacyjnych |Pracując ze słownikiem ortograficznym, sprawdzają pisownię zastosowanych |
| |przekazuje plan historyjki. (zał. 2) |wyrazów. |
| | | |
| |Wskazuje uczniów, którzy pięknie odczytają prace. | |
| | | |
| |Poleca, by uczniowie skontrolowali ortografię w | |
| |zredagowanych pracach. | |
|część |Rozdaje tekst z lukami dotyczący cech gatunkowych bajki w |Uzupełniają otrzymany ...