Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji fizyki w klasie pierwszej gimnazjum
Temat: Wyznaczanie ciepła topnienia lodu
Cele lekcji:
Uczeń:
- potrafi wykonać eksperyment według podanej instrukcji
- stosuje właściwą kolejność wykonywanych czynności
- potrafi wykonać pomiary masy i temperatury
-potrafi obliczyć przyrost temperatury (∆T) i ciepło (Q)
-potrafi zapisać wyniki pomiarów i obliczeń w tabeli
-potrafi z równania bilansu ciepła obliczyć ciepło topnienia lodu
-rozwija umiejętność wykonywania zadań praktycznych
- stosuje wiedzę w działaniu
-umie pracować w grupie
Metoda pracy:
-eksperyment uczniowski (wykonanie doświadczenia)
Forma pracy:
- praca w grupach czteroosobowych
Środki dydaktyczne:
- kalorymetr
- termometr
- waga laboratoryjna
- cylinder miarowy
- woda
- lód
- bibuła do osuszania lodu
- karta pracy ucznia (załącznik nr 1)
- tabela ( załącznik nr 2)
Przebieg lekcji
I) Część organizacyjna
1) sprawdzenie obecności
2) podział klasy na grupy, wybór lidera grupy
3) zapoznanie uczniów z celem lekcji i tematem
4) przypomnienie wiadomości potrzebnych do nowego tematu lekcji
* ciepło topnienia
* ciepło oddane, pobrane
* bilans ciepła
* wzór na obliczanie ciepła
* zmiana temperatury ∆T
II) Rozwinięcie tematu lekcji
Uczniowie pracują w grupach, każdy uczeń otrzymuje kartę pracy wraz z instrukcją pracy i tabelę do wpisania wyników pomiarów i obliczeń. Wykonują kolejne czynności , uzupełniają kartę i tabelę. Wyznaczają ciepło topnienia lodu, porównują z danymi tablicowymi. Wyciągają wnioski.
III ) Podsumowanie tematu lekcji
1) Co robiliśmy na dzisiejszej lekcji?
2) Jakie jest ciepło topnienia lodu? W jakiej temperaturze zachodzi zjawisko topnienia?
3) Dlaczego wynik otrzymany z doświadczenia różni się od tego podanego w tablicach fizycznych?
4) Ocena pracy uczniów
IV) Zadanie pracy domowej
Tomek mierzył temperaturę kawałków lodu tuż po wyjęciu ich z zamrażalnika, w którym panowała temperatura – 20 ºC. W ciągu pierwszych 2 minut temperatura lodu wzrastała równomiernie do momentu osiągnięcia 0ºC i ta temperatura utrzymywała się przez 16 minut, a następnie zaczęła ponownie wzrastać w tempie 5ºC na minutę.
a) sporządź wykres zależności temperatury lodu (T) od czasu (t) w przedziale 0-20 minut
b) uzupełnij zdanie: czas topnienia lodu wynosił ...................minut, temperatura wody po upływie 20 minut wynosiła ...................ºC.
Praca w domu
Tomek mierzył temperaturę kawałków lodu tuż po wyjęciu ich z zamrażalnika, w którym panowała temperatura – 20 ºC. W ciągu pierwszych 2 minut temperatura lodu wzrastała równomiernie do momentu osiągnięcia 0ºC i ta temperatura utrzymywała się przez 16 minut, a następnie zaczęła ponownie wzrastać w tempie 5ºC na minutę.
a) sporządź wykres zależności temperatury lodu (T) od czasu (t) w przedziale 0-20 minut
b) uzupełnij zdanie: czas topnienia lodu wynosił ...................minut, temperatura wody po upływie 20 minut wynosiła ...................ºC.
Praca w domu ...