Dodaj publikację
Autor
Hanna Nakonieczna
Data publikacji
2010-06-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
326

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zjadający i zjadani - roślinożerność i drapieżnictwo - konspekt lekcji dla klasy II gimnazjum.
 Pobierz (doc, 31,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI

Biologia kl. I

Zjadający i zjadani - roślinożerność i drapieżnictwo

Cele lekcji:

Wiadomości:

- wyjaśnienie na czym polega roślinożerność i drapieżnictwo
- podanie przykładów zwierząt roślinożernych oraz drapieżników i ich ofiar

Umiejętności:

- uzasadnienie, że organizmy cudzożywne zależą pokarmowo od innych organizmów
- podkreślenie specyfiki pokarmu roślinnego
- porównanie pokarmu pochodzenia roślinnego zwierzęcego
- wykazanie przystosowań organizmów do roślinożerności i drapieżnictwa
- przedstawienie wybranych cech roślin chroniących je przed zjedzeniem
- przedstawienie przykładów obrony zwierząt przed drapieżnikami
- uzasadnienie, że zjadający i zjadani nawzajem regulują swoją liczebność

Postawy:

- kształtowanie umiejętności uczenia się
- współpraca w grupie
- poprawna komunikacja

Metody pracy: praca z podręcznikiem, pogadanka, praca z materiałem audiowizualnym, prezentacja .

Forma pracy: indywidualna, zespołowa.

Środki dydaktyczne: film-„Superdrapieżnik”, grafoskop, folie, markery do pisania na folii, instrukcje do pracy w grupach, foliogram-„Mechanizm regulacji liczebności populacji drapieżcy i ofiary”.

Przebieg lekcji:

1. Przypomnienie wiadomości z lekcji poprzedniej, ocena wypowiedzi uczniów
2. Sformułowanie i zapis tematu lekcji
3. Pogadanka na temat zależności pokarmowych organizmów oraz specyfiki pokarmu roślinnego i zwierzęcego
4. Projekcja (5-minutowego) filmu- „Superdrapieżnik”
5. Podział klasy na 4 grupy, każdy zespół otrzymuje instrukcję do opracowania materiału, folie, markery
6. Prezentacja i ocena prac uczniów
7. Podsumowanie lekcji- prezentacja foliogramu „Mechanizm regulacji liczebności populacji ofiary i drapieżcy”

8.Zadanie pracy domowej:
- Podstawowa (dla wszystkich)
a) Napisz jakie znaczenie mają zależności typu zjadający- zjadani w przyrodzie?

- Ponadpodstawowa (dla chętnych)
b) Uzasadnij stwierdzenie- „Człowiek jest zbyt skutecznym drapieżcą”

Instrukcja do pracy w grupach:

Gr. I
Na podstawie informacji zawartych podręczniku oraz własnych doświadczeń z obserwacji przyrody przedstaw w dowolny sposób (opis, wykres, schemat, rysunek itp.)

„Przystosowania organizmów do roślinożerności” (przykłady)

Gr. II
Na podstawie informacji zawartych podręczniku oraz własnych doświadczeń z obserwacji przyrody przedstaw w dowolny sposób (opis, wykres, schemat, rysunek itp.)

„Przystosowania roślin chroniących je przed zjadaniem” (przykłady)

Gr. III

Na podstawie informacji zawartych podręczniku oraz własnych doświadczeń z obserwacji przyrody przedstaw w dowolny sposób (opis, wykres, schemat, rysunek itp.)

„Przystosowania organizmów do drapieżnictwa” ( przykłady)

Gr. IV
Na podstawie informacji zawartych podręczniku oraz własnych doświadczeń z obserwacji przyrody przedstaw w dowolny sposób (opis, wykres, schemat, rysunek itp.)

„Przystosowania zwierząt (ofiary) do obrony przed drapieżnikami” (przykłady)

Opracowała:
Hanna Nakonieczna