Dodaj publikację
Autor
Ewelina Malińska
Data publikacji
2010-06-25
Średnia ocena
5,00
Pobrań
141

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiam konspekt lekcji biologii dla klasy II Liceum Ogólnokształcącego. Lekcja opiera się na wykorzystaniu metod aktywizujących - metoda tekstu przewodniego, mapa mentalna.
 Pobierz (doc, 75,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji dla I klasy LO
(na podstawie podręcznika „Biologia 1” ;W.Lewiński, J.Prokop, G.Skirmuntt, J.Walkiewicz;
OPERON, Gdynia 2005)

Temat: Choroby nowotworowe i ich profilaktyka.

Hasło programowe: Niektóre czynniki wywołujące choroby człowieka.

Cel ogólny lekcji: Lekcja ma na celu uświadomienie uczniom niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą wzrost zachorowań na choroby nowotworowe oraz podkreśla związek stylu życia z prawdopodobieństwem zachorowania na nowotwór.

|Cel szczegółowy: |Kategoria celu: |Kryteria wymagań: |
|Wymienia przykłady chorób nowotworowych. |A |P |
|Wymienia czynniki kancerogenne. |A |P |
|Wymienia metody leczenia nowotworów. |A |P |
|Wyjaśnia mechanizm transformacji nowotworowej. |B |P |
|Klasyfikuje choroby nowotworowe i charakteryzuje je. |C |P |
|Charakteryzuje symptomy mogące świadczyć o chorobie |C |P |
|nowotworowej. | | |
|Określa ogólne zasady profilaktyki chorób nowotworowych. |C |P |
|Udowadnia, że choroby nowotworowe należą do grupy chorób |D |PP |
|cywilizacyjnych. | | |
|Analizuje materiały informacyjne pod kątem zachowania |D |PP |
|zdrowia, w tym higieny i profilaktyki nowotworowej. | | |

Kryteria wg Niemierko:
A – zapamiętanie wiadomości
B – zrozumienie wiadomości
C – stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
D – stosowanie wiadomości w sytuacjach nowych

Metody wg. Kupisiewicza
Metody słowne:
pogadanka, opis, rozmowa z uczniem, praca w zespołach różnym frontem
Metody oglądowe:
Analiza tekstów, analiza schematów

Strategie:
A, O, P, E,

Forma pracy:
• Ze względu na organizację procesu kształcenia uczniów: metoda tekstu przewodniego, praca zespołowa różnym frontem
• Ze względu na miejsce przebiegu lekcji: klasa szkolna

Środki dydaktyczne: podręczniki, schemat rozwoju nowotworu, arkusze papieru, kolorowe pisaki, schemat ilustrujący podział nowotworów ze względu na typ tkanki z której pochodzą, informacje dotyczące transformacji nowotworowej, typów kancerogenów oraz metod leczenia nowotworów z czasopism, podręczników i Internetu, instrukcje do ćwiczeń (Zał.1)

Przebieg lekcji:

FAZA WPROWADZAJĄCA:

1. Przywitanie.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Sprawdzenie pracy domowej. Wybrany przez nauczyciela uczeń odczytuje poprawne rozwiązanie pracy domowej.

FAZA ZASADNICZA:

1. Nawiązanie do tematu: Nauczyciel nawiązując do tematu prosi uczniów o przypomnienie klasyfikacji chorób poznanej na lekcji poprzedniej. Uzupełnia wypowiedzi uczniów i prosi o wymienienie przykładów chorób, które można zaklasyfikować do tych grup.
Nauczyciel informuje, że dzisiejsza lekcja poświęcona zostanie chorobom cywilizacyjnym.
2. Podanie tematu do zeszytów uczniowskich.(zapisanie tematu na tablicy)
3. Realizacja nowego tematu: Nauczyciel informuje o gwałtownym wzroście liczby
zachorowań na choroby nowotworowe, które obok chorób układu krążenia są
najczęstszą przyczyną zgonów. Dla poparcia tego stwierdzenia prosi uczniów o 
analizę diagramu zamieszczonego na str.159 i wnioskowanie o przyczynach
lawinowego wzrostu zachorowań i zgonów.
4. Nauczyciel wprowadza pojęcie nowotwór i przedstawia schemat ilustrujący podział nowotworów ze względu na typ tkanki z której pochodzą:
• RAK (rozwija ...