Dodaj publikację
Autor
Przemek Adamus
Data publikacji
2010-06-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
141

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to konspekt lekcji laboratoryjnej do przeprowadzenia w klasie III gimnazjum. Zawiera kartę pracy ucznia wraz z opisem przeprowadzanego doświadczenia.
 Pobierz (pdf, 461,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji chemii
Zakres: chemia organiczna – pochodne węglowodorów
Klasa: III gimnazjum

Temat: Estry – pachnące związki

OGÓLNE

OPERACYJNE

CELE

Uczeo:
- poznaje mEtodę otrzymywania estrów;
- poznaje budowę estrów;
- poznaje właściwości estrów;
- poznaje zastosowanie estrów.

Wiadomości - uczeo wie:
- jak bezpiecznie przeprowadzad dośwadczenia
chemiczne;
- jak przebiega reakcja estryfikacji i hydrolizy;
- co to są estry;
- jakie właściwości mają estry.
Umiejętności - uczeo potrafi:
- samodzielnie wykonad doświadczenie na
podstawie przepisu;
- zdefiniowad pojęcie estru i reakcji estryfikacji;
- zapisad równania otrzymywania i hydrolizy
estrów;
- na podstawie nazwy zapisao odpowiedni wzór i
nazwad ester;
- wynienid zastosowanie estrów.
Podstawy
- wyciąganie wniosków z przeprowadzonych
doświadczeo.

METODY PRACY

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

- słowna;
- praktyczna (doswiadczenie).

FORMY PRACY

- praca z klasą;
- praca w grupach;
- praca indywidualna
- burza mózgów.

PRZEBIEG LEKCJI

- sprzęt laboratoryjny i odczynniki;
- karta pracy (załącznik 1).

CZAS TRWANIA

- jedna jednostka lekcyjna.

1. CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA
a. Sprawy organizacyjne;
b. Przypomnienie wiadomości o alkoholach i kwasach karboksylowych;
c. Przypomnienie zasad BHP w laboratorium chemicznym;
d. Podanie tematu lekcji;
e. Podział klasy na 12 dwuosobowych grup;
f. Rozdanie kart pracy ucznia.

2. CZĘŚC REALIZACYJNA

a. Uczniowie w parach wykonują dwiczenie laboratoryjne z karty pracy;
b. Uczniowie rysuja schemat przeprowadzonego doświadczenia;
c. Po wykonaniu dwiczenia każdna z grup formułuje obserwacje, które zapisywane są na

tablicy. Obserwacja ogólna – wpisana do karty brzmi: w winiku reakcji alkoholu
etylowego w z kwasem octowym w podwyższonej temperaturze i pod działaniem kwasu
siarkowego (VI) w probówce pojawja się charakterystyczny zapach zmywacza do
paznokci;

Opracował Przemek

Konspekt lekcji chemii
Zakres: chemia organiczna – pochodne węglowodorów
Klasa: III gimnazjum

d. Nauczyciel słownie zapisuje ogólne równanie reakcji estryfikacji na tablicy:

e. Podanie definicji estru i wpisanie jej do karty – estr jest to związek organiczny, który

powstaje w wyniku reakcji kwasu karboksylowego z alkoholem, posiada
charakterystyczny zapach;

f. Podanie wzoru ogólnego estrów alifatycznych (wpis do karty pracy):

– grupa alkilowa poczodząca od alkoholu.

grupa alkilowa poczodząca od kwasu karboksylowego;



g. Uczniowie w parach próbują zapisad zwór sumaryczny otrzymanego estru.
h. Wpis do karty pracy poprawnej reakcji estryfikacji:

i. Wspólna próba odpowiedzi na pytanie jaką rolę odegrał w tej reakcji kwas siarkowy (VI).
Zapis w karcie: kwas siarkowy (VI) jest katalizatorem reakcji estryfikacji – wiąże powstałą
w wyniku reakcji wodę ze względu na swoje właściwości higroskopijne;

j. Wprowadzenie pojęcia hydroliza, wpis do karty: hydroliza to rozpad związku

chemicznego poda wpływem wody;

k. Zapis reakcji hydrolizy otrzymanego estru:

l. Zapisanie wniosku: reakcja estryfikacji jest reakcją odwracalną
m. Podanie zasad tworzenia nazw estrów pierwszy człon nazwy pochodzi od kwasu

karboksylowego z koocówką –an ...