Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Chmielewska
Data publikacji
2010-07-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
224

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć - Kartki okolicznościowe z okazji Dnia Matki wykonane techniką Iris Folding opisuje zastosowanie efektownej i niedrogiej techniki w pracy z uczniami szkoły przysposabiającej do pracy. Może też być wykorzystany na zajęciach z techniki lub świetlicowych w szkole ogólnodostępnej.
 Pobierz (doc, 51,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć przysposobienia do pracy

Klasa: II-III przysposabiająca do pracy
Czas trwania: 45 min.
Data: 20 maja 2009r.
Prowadząca: Agnieszka Chmielewska

Temat: Kartki okolicznościowe z okazji Dnia Matki wykonane techniką Iris Folding.

Cele ogólne:
➢ kształtowanie umiejętności posługiwania się narzędziami oraz opanowanie prostych umiejętności i czynności pracy,
➢ utrwalanie wiadomości i umiejętności wcześniej zdobytych,
➢ rozwijanie kreatywności uczniów oraz ich uzdolnień i zainteresowań,

Cele operacyjne (możliwe do osiągnięcia):
Uczeń:
➢ używa celowo narzędzi i przyborów potrzebnych do wykonania zadania oraz bezpiecznie posługuje się nimi,
➢ wykonuje kolejne etapy zadania technicznego w oparciu o instrukcje zawarte w prezentacji multimedialnej oraz instruktaż nauczyciela,
➢ nakłada paski papieru zgodnie z kolejnością cyfr w instrukcji na szablonie i przykleja taśmą klejącą do okładki,
➢ kontroluje przebieg i rezultaty pracy,
➢ zgodnie współpracuje w zespole,

Metody:
➢ praktycznego działania,
➢ pokaz (prezentacja multimedialna),

Formy:
➢ indywidualna,
➢ zbiorowa,

Środki dydaktyczne:
➢ kolorowe kartki formatu A4 z brystolu, papier wizytówkowy, papier kolorowy, nożyczki, nóż do cięcia papieru, taśma klejąca,
➢ prezentacja multimedialna,
➢ ozdobne dziurkacze, klej, taśma klejąca dwustronna, okolicznościowe etykiety, kartki z wypisanymi życzeniami (do kolejnego etapu zadania technicznego),

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna

1. Przywitanie uczniów i stworzenie przyjaznej, rozładowującej ewentualne napięcia emocjonalne atmosfery.
2. Przedstawienie celów lekcji.
3. W oparciu o prezentację multimedialną:
• przypomnienie poszczególnych etapów zadania technicznego, które zostały już wykonane,
• ustalenie kolejnego etapu pracy i określenie czynności, które się na niego składają,
4. Przypomnienie zasad bhp podczas pracy.

II. Część właściwa
Ćwiczenia praktyczne w oparciu o instrukcje zawarte w prezentacji multimedialnej oraz instruktaż nauczyciela
1. Dobór pasków papieru w odpowiedniej ilości i kolorystyce (ewentualnie dla Lidki, Wojtka i Sławka przewidziana pomoc w postaci pokolorowanego szablonu),
2. Nakładanie pasków papieru zgodnie z kolejnością cyfr w instrukcji na szablonie i przyklejanie taśmą klejącą do okładki (przewidziana pomoc dla Wojtka z uwagi na trudności w czytaniu liczb oraz pomoc dla Lidki ze względu na obniżoną sprawność manualną i spostrzeganie wzrokowe ),
3. Dodatkowe zabezpieczenie przyklejonych pasków papieru taśmą klejącą,
4. Ewaluacja pracy uczniów – odklejenie szablonu od okładki i sprawdzenie końcowego efektu wykonywanego na lekcji etapu zadania technicznego,

III. Część końcowa

1. Porządkowanie stanowisk pracy.
2. Podsumowanie pracy sondażowymi pytaniami:
✓ Jaka czynność była najłatwiejsza, a jaka najtrudniejsza?
✓ Czy rezultat pracy jest satysfakcjonujący?
3. Ocena pracy uczniów.
4. Ewaluacja lekcji.

Agnieszka Chmielewska
Nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Firleju

[pic]