Dodaj publikację
Autor
Aleksandra Ratajewska
Data publikacji
2010-07-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
267

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji opartej o fragment "Pana Tadeusza". Zajęcia wykorzystują lubianą przez dzieci metodę przekładu intersemiotycznego. Podsumowują, systematyzują i utrwalają wiadomości o poznanych środkach poetyckich.
 Pobierz (doc, 31,5 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT DO LEKCJI Z WIERSZEM ADAMA MICKIEWICZA ZACHÓD SŁOŃCA
(zaplanowana na dwie godziny lekcyjne w 5 klasie)

Temat: Jak wygląda zachód słońca według wiersza Adama Mickiewicza? (Zachód słońca oczami Mickiewicza ...)

Cele operacyjne: uczeń potrafi wskazać w wierszu takie środki stylistyczne jak porównanie, epitet i przenośnia, podać własne przykłady tych środków, umie wyjaśnić własnymi słowami, czym różni się znaczenie dosłowne od przenośnego, wie, co to jest przypis; uczeń zna proste definicje poznanych środków stylistycznych.

Metody: nauczanie przez przeżywanie (ważna jest własna – zsubiektywizowana) wizualizacja zachodu słońca, mimo iż oparta o wiersz), elementy wykładu, metoda przekładu intersemiotycznego, metoda erotematyczna przy powtarzaniu wiadomości o częściach mowy.

Tok lekcji:
• Dzieci zamykają oczy, słuchają wiersza Adama Mickiewicza pt.: Zachód słońca (fragment Pana Tadeusza) czytanego przez Michała Żebrowskiego.

Zachód słońca

Słońce już gasło, wieczór był ciepły i cichy;
Okrąg niebios gdzieniegdzie chmurkami zasłany,
U góry błękitnawy, na zachód różany;
Chmurki wróżą pogodę, lekkie i świecące,
Tam jako trzody owiec na murawie śpiące,
Ówdzie nieco drobniejsze, jak stada cyranek.
Na zachód obłok na kształt rąbkowych firanek,
Przejrzysty, sfałdowany, po wierzchu perłowy,
Po brzegach pozłacany, w głębi purpurowy,
Jeszcze blaskiem zachodu tlił się i rozżarzał,
Aż powoli pożółkniał, zbladnął i poszarzał;
Słońce spuściło głowę, obłok zasunęło
I raz ciepłym powiewem westchnąwszy - usnęło.

( Wyobraźcie sobie, o czym jest? Co opisuje? Co widzicie? [zachodzące słońce, wieczór, obraz w różnych kolorach]
(Co czujecie, słysząc taki opis przyrody? [spokój, cisza, ciepło]
(Czy udaje się w wyobraźni namalować obraz takiego zachodu słońca, jaki wyobraził sobie Mickiewicz?
• Uczniowie sami jeszcze raz czytają tekst. Wspólnie wyjaśniamy niezrozumiałe słowa /murawa, cyranka, rąbkowe firanki, trzoda/ – pojęcie przypisu [informacja wyjaśniająca, tłumacząca – z boku lub pod tekstem]
(Czy po indywidualnym przeczytaniu tekstu łatwiej jest zapamiętać wszystkie szczegóły, łatwiej je sobie wyobrazić? [śledzenie tekstu i czytanie konkretnych słów ułatwia unaocznienie obrazu]
( Narysujcie zachód słońca, który został opisany w wierszu.
( Co powinno znaleźć się na każdym z rysunków? [Uczniowie kredkami próbują odtworzyć zachód słońca, narysować nie własną, ale Mickiewiczowską wizję nieba [cztery najważniejsze elementy: słońce, niebo (okrąg niebios), chmurki, jeden najważniejszy obłok]
(Zwróćcie uwagę na to, jakich kolorów użyliście we własnych rysunkach?
(Czy takie same opisuje Mickiewicz?
(W wierszu jest dużo kolorów i słów wskazujących na nastrój, atmosferę – zwykle są to przymiotniki /przypomnienie, na jakie pytania odpowiada przymiotnik i jaką jest częścią mowy/– podkreślcie je kolorową kredką w swoich wierszach.
• Przypomnienie pojęcia: EPITET [wyraz określający rzeczownik, najczęściej przymiotnik] ( W zeszytach zapiszcie przykłady epitetów z określanymi przez nie rzeczownikami (np.: wieczór ciepły, zachód ...