Dodaj publikację
Autor
Barbara Fijołek, Ewa Figiel,
Data publikacji
2010-07-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
236

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji został przygotowany w oparciu o wiersz Kazimierza Wierzyńskiego "Zielono mam w głowie". Lekcja ta łączy treści języka polskiego i plastyki. Przygotowuje uczniów do pracy metodą projektu. Jest to świetna okazja do wielu ćwiczeń językowych, frazeologicznych twórczych. Wypracowane projekty zostaną zaprezentowane nauczycielom uczestniczącym w lekcji otwartej. Lekcję tę poprowadzą dwie nauczycielki: część plastyczna nauczyciel plastyki część polonistyczna nauczycielka języka polskiego. Opracowanie: Barbara Fijołek, Ewa Figiel.
 Pobierz (doc, 53,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji otwartej w klasie I a w Gimnazjum nr2 z języka polskiego i sztuki

Temat: Zieleń strofami i obrazami malowana - na podstawie wiersza
Kazimierza Wierzyńskiego „ Zielono mam w głowie”

Scenariusz lekcji został przygotowany w oparciu o wiersz Kazimierza Wierzyńskiego „Zielono mam w głowie. Lekcja ta łączy treści języka polskiego i plastyki. Przygotowuje uczniów do pracy metodą projektu. Jest to świetna okazja do wielu ćwiczeń językowych, frazeologicznych twórczych. Wypracowane projekty zostaną zaprezentowane nauczycielom uczestniczącym w lekcji otwartej. Lekcję tę poprowadzą dwie nauczycielki:
Część plastyczna nauczyciel plastyki część polonistyczna nauczycielka języka polskiego

Cele: określa symbolikę barw na podstawie słownika symboli: zieleń, błękit i fiolet

Podział barw ( zimne, ciepłe, pochodne…)

Analizuje nastrój wiersza określa nastrój wiersza

Charakteryzuje podmiot liryczny

Wykonuje ćwiczenia frazeologiczne związane z barwami

Metody: rundka praca indywidualna. Rozmowa. Praca z tekstem ćwiczenia słuchanie ze zrozumieniem

Pomoce dydaktyczne podręcznik j. polski plastyka

Magnetofon płyta z nagranym przez lektora tekstem na temat podziału barw.

Przebieg lekcji:

1. Wprowadzenie do tematu- rundka: W jakim kolorze określisz swój nastrój dzisiaj? Odpowiedz w taki sposób, aby intonacją głosu również zaakcentować odpowiedni nastrój.

2. Podsumowanie wypowiedzi uczniów: barwy towarzyszą nam w codziennym życiu, utożsamiamy je z naszymi przeżyciami, doczekaliśmy się ich obecności w naszym języku, we frazeologii. Aby tę tezę udowodnić, wykonajcie ćwiczenie: rozsypanka wyrazowa- kolorowa frazeologia.

3. Ćwiczenie- załącznik I (klasa podzielona na 3 zespoły- 3 rzędy; każdy zespół otrzymuje inny zestaw. Po przeczytaniu wyjaśniamy wybrane frazeologizmy.

|blady |strach |
|czarna |rozpacz |
|białe |szaleństwo |
|niebieski |ptak |
|szara |rzeczywistość |
| | |
|czarna |owca |
|różowe |okulary |
|złote |serce |
|szara |gęś |
|błękitna |krew |
| | |
|czarny |humor |
|złote |myśli |
|niebieskie |migdały |
|biała |głowa |
|szare |komórki |

4. Wysłuchanie nagranego mini wykładu na temat Co to jest barwa?- tekstu czytanego przez lektora

Dla fizyka barwa to rodzaj promieniowania świetlnego o określonej energii i długości fal. Dla fizjologa jest rezultatem bodźców dochodzących do zmysłu wzroku i przekazywanych do mózgu jako wrażenie. Psycholog bada oddziaływanie barwy na ustrój psychiczny
i zachowanie człowieka. Jasność lub walor odnosi się do jasności barwy. Jakość to barwa pozorna odbierana przez oko i określana jako „czerwień”, „zieleń” Nasycenie to głębia lub „kolorowość” koloru, bez domieszki szarości.

5. Karta pracy – uzupełnienie tekstu z lukami w oparciu o wysłuchany wykład

Barwa dla fizyka to rodzaj …………………………………świetlnego o określonej ….................. i długości ……………. Dla ………………..to rezultat bodźców dochodzących do zmysłu wzroku i przekazywanych do mózgu jako …………….Psycholog bada oddziaływanie barwy na ustrój ……………………………… i …………………………………………. Walor odnosi się do ………………………… Jakość to barwa pozorna odbierana …………..…..i określana jako „czerwień” i ...