Dodaj publikację
Autor
Arleta Szymaniak
Data publikacji
2010-07-21
Średnia ocena
4,00
Pobrań
1088

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcję tę przeprowadziłam w obecności nauczycieli i rodziców. Okazała się sukcesem. Myślę, że to dobry sposób na nauczenie matematyki w klasie II.
 Pobierz (docx, 478,6 KB)

Komentarze

liliak, 2015-11-13, ocena:

Ciekawy scenariusz.

terka, 2017-03-26, ocena:

Gdzie tu są gry edukacyjne?

Podgląd treści

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II c.

TEMAT:

Gry i zabawy edukacyjne w nauczaniu matematyki-dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 100.

Termin zajęć: 21 kwietnia 2010 roku.

Zaproszeni goście: rodzice i nauczyciele

Cele zajęć:

Uczeń:

potrafi dodawać, odejmować i porównywać liczby w zakresie 100,

stosuje się do reguł, współpracuje w zespole podczas rozwiązywania problemów,

dba o ład i porządek podczas pracy,

wykorzystuje umiejętności matematyczne w grach i zabawach,

sprawdza swoją wiedzę i umiejętności pracując w grupach,

kreatywnie rozwiązuje problemy,

uczy się postrzegać, myśleć i w twórczy sposób rozwiązywać problemy,

pogłębia rozumienie pojęć i prawd matematycznych "ukrytych" w poszczególnych zadaniach,

rozwija w uczniach samodzielność i inicjatywę,

kształci wyobraźnię i twórczą postawę,

podporządkowuje się przepisom i normom współżycia,

umie pogodzić się z porażką,

docenia siebie i swoje umiejętności,

opanowuje nową wiedzę, utrwala już nabytą oraz wyrabia pożądane postawy poprzez emocjonalne zaangażowanie,

potrafi ocenić swoje wiadomości i umiejętności

rozumie konieczność dbania o przyrodę

wie na czym polega segregacja śmieci

Metoda: Metoda aktywizująca: praca w grupach, gry dydaktyczne,Metoda problemowo- ćwiczeniowa: tabelka, praca z materiałem ikonograficznym (napisy, zaszyfrowane zadania, karty pracy).Metoda podająca: krótka rozmowa pouczająca,

Formy pracy:-Indywidualna-Zbiorowa jednolita i zróżnicowana

Pomoce: Materiały na planszach: plansze z układankami, pomoce dla uczestników gier, kosze na śmieci,

karty pracy, karty samooceny, odznaki za pracę na lekcji, słowniki i encyklopedie.

PRZEBIEG LEKCJI:

Powitanie gości.

Zapoznanie z formułą zajęć, podanie celu spotkania i tematu lekcji.

Przypomnienie zasad pracy obowiązujące w grach.

Zaprezentowanie gry edukacyjnej „Sadzenie drzew”.

Dyskusja na temat roli zieleni w ochronie zdrowia i życia ludzi.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10…

Przedstawienie gry edukacyjnej „Wiosenne porządki”. Nawiązanie do wiosennych porządków w domu, ogrodzie i polu.

Wykonanie zad.1 w karcie pracy . Porządkowanie liczb od największej do najmniejszej.

>

87

78

60

43

42

39

21

19

liczba

E

K

O

L

O

G

I

A

litera

Hasło: EKOLOGIA

Wyszukanie i objaśnienie hasła w różnych encyklopediach i słownikach.

Ćwiczenie śródlekcyjne „Spacer po łące”.

Objaśnienie i zabawa w grę matematyczną pt. „Skaczące żabki”

Prezentacja kodów do gry:

+10 - 10 +1 -1

Wykonanie ćwiczeń typu:

Znajdźcie liczbę. Zapiszcie działanie. Zaznacz na pustej planszy.

34

34+22=

Wykonanie zad. 2 z karty pracy.

Uzupełnianie brakujących liczb.

Wykonanie zad. 3 z karty pracy.

Ustalenie kolorów koszy. Dyskusja na temat segregacji śmieci.

Jaki kolor maja kosze przeznaczone na papier? - niebieski

Jaki kolor maja kosze przeznaczone na metal? -czerwony

Jaki kolor maja kosze przeznaczone na szkło kolorowe? -zielony ...