Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III szkoły podstawowej
z wykorzystaniem technologii informacyjnej.
Przedmiot: edukacja środowiskowa z technologią informacyjną.
Temat: Położenie geograficzne i sąsiedzi Polski.
Czas zajęć- 45 min.
miejsce zajęć- pracownia komputerowa.
Cel główny zajęć: Poznanie położenia państw sąsiadujących z Polską. Doskonalenie umiejętności pracy z mapą z jednoczesnym wykorzystaniem komputera.
Cele szczegółowe zajęć:
uważnie słucha poleceń i jednocześnie je wykonuje,
otwiera wskazany plik,
korzysta z zasobów Internetu: słownik http://pl.wikipedia.org, http://scholaris.pl, http://www.mojapolska.az.pl,
pracuje samodzielnie korzystając z podanych informacji,
zna oznakowania mapy,
wskazuje na mapie i nazywa: największe miasta, rzeki, góry, państwa sąsiadujące z Polską,
określa kierunki świata,
uzupełnia tekst z lukami,
używa wskazanych klawiszy,
nabywa wprawy w posługiwaniu się myszką,
korzysta z tabulatora i kursorów ruchu,
aktywnie działa, bada i wykonuje samodzielnie zadania,
wyjaśnia zasady pisowni wyrazów wielką literą.
wyjaśnia pojęcia Polska, Polak, godło, flaga, hymn.poszukuje odpowiedzi na pytanie „ kim jestem?”Metody pracy:Słowna – pogadanka z elementami dyskusji,Praktyczna – praca z mapą, wykonie kart pracy – praca z komputerem,Problemowa - burza mózgów,Środki dydaktyczne – karta pracy wykonana w programie Word, Excel, Paint, elektroniczny dzienniczek, mapa Polski, komputer.Formy pracy – indywidualna jednolita, grupowa, zbiorowa;
Przebieg lekcji:
Powitanie gości, zajęcie miejsc przy włączonych komputerach.
Znalezienie odpowiedzi na pytanie „ kim jestem?” – zapis skojarzeń na tablicy. Znalezienie wyjaśnienia słowa „patriota” na stronie http://pl.wikipedia.org,
Wykonanie zdań ze stron internetowych: http://scholaris.pl, http://www.mojapolska.az.pl,
Nauczyciel objaśnia miejsce zapisania folderu z zadaniami dla uczniów.
Uczniowie otwierają wskazany folder i plik o nazwie ćwiczenie 1.Wykonują krzyżówkę.
Nauczyciel objaśnia zasady poruszania się po okienkach krzyżówki. (klawisze: tabulator, klawisze ruchu, alt prawy do pisania polskich liter, Shift do liter wielkich).
Praca samodzielna uczniów, nauczyciel obserwuje postępy uczniów w pracy, służy pomocą, podpowiada, pokazuje.
Odczytanie hasła krzyżówki: Nasz kraj.
Zapis oceny za wykonane zadanie w elektronicznym dzienniczku.
Rozmowa kierująca uczniów do obejrzenia mapy, konturów kraju.
Praca z mapą. Przypomnienie oznakowań legendy.
Wskazywanie na mapie: największych miast(stolice Polski), rzek, gór,
Praca z komputerem. Zamknięcie i zapisanie zmian w ćwiczeniu 1. Otwarcie ćwiczenia 2.
Nauczyciel objaśnia ćwiczenie. Przypomina sposób pisania wielkiej litery, sposób przejścia do luki tekstowej, oraz możliwość poprawienia błędnie zapisanej litery.
Praca samodzielna uczniów, nauczyciel obserwuje postępy uczniów w pracy, służy pomocą, podpowiada, pokazuje. Głośne odczytanie uzupełnionych zdań.
Zapis oceny za wykonane zadanie w elektronicznym dzienniczku.
Zamknięcie i zapisanie zmian w ćwiczeniu 2. Otwarcie ćwiczenia 3(krzyżówka).
Nauczyciel objaśnia ćwiczenie. Uczniowie przypominają sposób pisania ...