Dodaj publikację
Autor
Barbara Brudek-Wańko
Data publikacji
2010-08-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
212

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV przeznaczony na dwie jednostki lekcyjne. Celem lekcji jest przygotowanie do napisania dłuższego opowiadania, utrwalenie cech baśni jako gatunku.
 Pobierz (doc, 42,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV (90min)

Temat: Jesteśmy twórcami. Przygotowujemy się do napisania baśni.

Cel lekcji: Pisanie dłuższego opowiadania, utrwalenie cech baśni jako gatunku.

Metody i formy organizacyjne: pogadanka, oglądowa, zajęć praktycznych; praca
jednostkowa, w grupach, praca w parach

Materiały: wizytówki dla każdego ucznia, oznakowanie stołów, kartki do notowania dla grup,
plansze- „Cechy baśni”, kartki z ćwiczeniami słownikowymi i planami –
„Układamy baśń”.

|ETAPY LEKCJI |PRZEBIEG LEKCJI |CELE SZCZEGÓŁOWE |CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
| | |*UMIEJĘTNOŚCI | |
| BADANIE |Uczniowie losują wizytówki postaci (np. | | |
|ZANGAŻOWANIE |księżniczki, wróżki, krasnoludka itp.), stają w | |Nauczyciel organizuje grupy. |
| |kręgu, przedstawiają się |-motywowanie do pracy |Wprowadza do tematu- pogadanka. |
| | | |Podaje cel lekcji i zapisuje temat |
| |Zajmują miejsca przy stolikach oznakowanych tak, | |na tablicy. Ogłasza konkurs na |
| |jak wizytówki | |najpiękniejszą baśń własnego |
| | | |autorstwa. |
| |7 MIN. | | |
| | | | |
| | | | |
| |Na podstawie znanych baśni, uczniowie w grupach | |Nauczyciel ukierunkowuje, stawia |
| |wyłaniają charakterystyczne jej cechy. Wspólnie | |pomocnicze pytania. |
| |sporządzają notatki, porządkują je i na swojej |*wykorzystanie nabytej wiedzy | |
| |planszy zapisują cechy baśni. | |Prosi by każdy uczeń w grupie |
| | |*ćwiczenia w pisaniu- |wymienił jakąś cechę, by inni |
| |Lider grupy odczytuje głośno zapisane cechy. |notowanie |uważnie słuchali. |
| | | | |
| |Poszczególne grupy uzupełniają swoje plansze. |*współpraca w grupie |Nauczyciel koryguje ewentualne |
| | | |błędy. |
| |13 MIN. | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |

| |Uczniowie przygotowują się do układania baśniowej | |Nauczyciel proponuje wszystkim |
|PRZEKSZTAŁCAN|historyjki. Przedstawiciele grup po naradzie | |uczniom zabawę we wspólne układanie |
|IE |zapisują na tablicy propozycje- słowa (mogą to być| |baśni. |
| |postacie, przedmioty), które występują w baśniach | | |
| |i które znajdą się teraz w baśniowej historyjce | |Zaczyna opowieść, np. Dawno, dawno |
| |(np. zamek, czarodziejskie drzewko, wróżka, |*kształcenie twórczego myślenia |temu na wysokiej górze stał piękny |
| |zaklęta księżniczka, krasnoludek...) | |zamek... |
| | |*ćwiczenia w mówieniu, | |
| |Kolejne osoby podejmują opowieść, dodają po jednym|formułowanie myśli przy zachowaniu| |
| |zdaniu (wszyscy biorą udział w opowiadaniu). |spójności wypowiedzi. | |
| | | | |
| | |*uważne słuchanie |Nauczyciel omawia z uczniami |
| |15 MIN. | |trudności i problemy redakcyjne, |
| | | |językowe, jakie wystąpiły podczas |
| | | |opowiadania |
| | | | |
| |Wszyscy uczniowie otrzymują karteczki z | | |
| |ćwiczeniami słownikowymi | | |
| | | | |
| | | |Nauczyciel rozdaje karteczki z |
| | | |ćwiczeniami, wyjaśnia zadania, czuwa|
| | | |nad pracą uczniów, w razie kłopotów |
| |Ćwiczenie 1. | |pomaga. |
| |Pogrupuj podane niżej słowa odpowiadając na | | |
| |pytania: | | |
| |Co w baśni jest nagradzane? | | |
| |Co zostaje ukarane? | | |
| |(dobro, fałsz, pycha, życzliwość, zło, wierność, | | |
| |czułość, skromność, zawiść, przyjaźń, | | |
| |uczciwość...) |*bogacenie słownictwa | |
| | | | |
| |Ćwiczenie 2. | | |
| |Dopisz wyrazy bliskoznaczne do podanych: |-motywowanie do pracy, | |
| |strach, radość, smutek, odwaga. |przygotowanie do następnych | |
| | |ćwiczeń | |
| |Ćwiczenie 3. | | |
| |Dopisz cechy przeciwstawne do podanych: | | |
| |dobry, bogaty, odważny, szczęśliwy, łagodny, | | |
| |pracowity, prawdomówny, szczery. | | |
| | | | |
| |7 MIN. | | |

| REFLEKSJA |Na polecenie nauczyciela zastanawiają się nad | |Nauczyciel komentuje, podsumowuje. |
|PREZENTACJA |kolejnością działań przy redagowaniu ...