Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI FIZYKI W KLASIE I GIMNAZJUM
NAUCZYCIEL PROWADZĄCY: PAULINA BIAŁY
TEMAT LEKCJI: ROZWIĄZYWANIE ZADAŃ Z ZASTOSOWANIEM TRZECH ZASAD DYNAMIKI.
KLASA: IB
CZAS: 45 MINUT.
CELE :
CEL OGÓLNY: UCZEŃ ROZWIĄZUJE RÓŻNE ZADANIA STOSUJĄC ZASADY DYNAMIKI NEWTONA
CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ:
← ZNA TREŚĆ I, II, III ZASADY DYNAMIKI NEWTONA
← ROZUMIE ZASADY DYNAMIKI NEWTONA
← ZNA JEDNOSTKĘ SIŁY I JEJ DEFINICJĘ
← ZNA CECHY SIŁY
← POTRAFI WYZNACZAĆ WYPADKOWĄ DWÓCH SIŁ O TYCH SAMYCH KIERUNKACH
← POTRAFI ROZWIĄZYWAĆ ZADANIA TYPOWE Z DYNAMIKI
← FORMUŁUJE SPOSTRZEŻENIA I WNIOSKI
REALIZACJA WYMAGAŃ PODSTAWY PROGRAMOWEJ Z FIZYKI:
WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE: 1.3, 1.4, 1.7, 1.8, 1.10
WYMAGANIA PRZEKROJOWE: 8.1, 8.4, 8.5, 8.7, 8.8,
METODY I FORMY PRACY:
← POGADANKA,
← ĆWICZENIOWA
← METODA OBLICZENIOWA,
← PRACA INDYWIDUALNA (JEDNOLITA) I ZESPOŁOWA (JEDNOLITA Z CAŁĄ KLASĄ).
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
← ZESZYT UCZNIOWSKI,
← KARTA PRACY (ZESTAW ZADAŃ DLA UCZNIA),
← TABLICA,
← KARTA SAMOOCENY UCZNIA.
PLAN LEKCJI:
1. CZYNNOŚCI WSTĘPNE.
← PRZYWITANIE UCZNIÓW
← SPRAWDZENIE OBECNOŚCI
← SPRAWDZENIE ZADANIA DOMOWEGO
2. PRZYPOMNIENIE POTRZEBNYCH WIADOMOŚCI:
← I, II, III ZASADA DYNAMIKI NEWTONA (DEMONSTRACJA NA CZYM POLEGA BEZWŁADNOŚĆ CIAŁ, MAJĄC DO DYSPOZYCJI WÓZEK I KULKĘ, OMÓWIENIE DOŚWIADCZEŃ Z PODR. STR. 26 I 27 – II ZASADA DYNAMIKI NEWTONA).
← JEDNOSTKA SIŁY
← SIŁA WYPADKOWA
3. REALIZACJA TEMATU:
← ROZDANIE UCZNIOM KART PRACY – ZAŁĄCZNIK 1
← PRACA UCZNIÓW (INDYWIDUALNA I ZESPOŁOWA)
← OCENA PRACY WYBRANYCH UCZNIÓW.
4. PODSUMOWANIE LEKCJI (ROZDANIE UCZNIOM KART SAMOOCENY – ZAŁĄCZNIK 2)
5. OMÓWIENIE ZADANIA DOMOWEGO.
SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG LEKCJI:
AD. 1: PRZYWITANIE UCZNIÓW. SPRAWDZENIE OBECNOŚCI. SPRAWDZENIE ZADANIA DOMOWEGO.
AD 2: PRZYPOMNIENIE WIADOMOŚCI POTRZEBNYCH DO LEKCJI (WYBRANI UCZNIOWIE ODPOWIADAJĄ NA PYTANIA N – LA):
← TREŚĆ I, II I III ZASADY DYNAMIKI NEWTONA NEWTONA (DEMONSTRACJA NA CZYM POLEGA BEZWŁADNOŚĆ CIAŁ, MAJĄC DO DYSPOZYCJI WÓZEK I KULKĘ, OMÓWIENIE DOŚWIADCZEŃ Z PODR. STR. 26 I 27 – II ZASADA DYNAMIKI NEWTONA).
← JEDNOSTKA SIŁY I JEJ DEFINICJA
← SIŁA WYPADKOWA
AD 3: REALIZACJA TEMATU:
NAUCZYCIEL ROZDAJE UCZNIOM KARTY PRACY (ZESTAWY ZADAŃ). WYBRANI UCZNIOWIE ODPOWIADAJĄ NA PYTANIA ZAWARTE W KARCIE PRACY LUB PREZENTUJĄ ROZWIĄZANIE ZADANIA NA TABLICY. NAUCZYCIEL OCENIA PRACĘ WYBRANYCH UCZNIÓW.
AD. 4: PODSUMOWANIE:
NAUCZYCIEL ROZDAJE UCZNIOM KARTY SAMOOCENY DO WYPEŁNIENIA.
AD 5: ZADANIE DOMOWE (WYBRANE ZADANIA Z PODRĘCZNIKA I ZESZYTU ĆWICZEŃ, EWENTUALNIE ZADANIA Z KARTY PRACY NIE DOKOŃCZONE NA LEKCJI).
KARTA PRACY – ZAŁĄCZNIK 1 (DOPISAĆ NUMERY WYMAGAŃ)
1. SAMOCHÓD PORUSZA SIĘ ZE STAŁĄ PRĘDKOŚCIĄ 60 [pic]. JAKA JEST WARTOŚĆ SIŁY WYPADKOWEJ DZIAŁAJĄCEJ NA TEN SAMOCHÓD?
2. KULKA PORUSZA SIĘ WRAZ Z WÓZKIEM (RYSUNEK). CO SIĘ STANIE Z KULKĄ, GDY WÓZEK NAGLE ZATRZYMAMY? UZASADNIJ ODPOWIEDŹ.
3. NA KLOCEK O MASIE 4 KG DZIAŁAJĄ ...