Dodaj publikację
Autor
Paulina Biały
Data publikacji
2010-08-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
309

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusze lekcji wychwawczych w kl. II gimnazjum - profilaktyka uzależnień.
 Pobierz (doc, 97,5 KB)

Komentarze

kasiajt, 2011-03-22

Rewelacja. Prosta lekcja do poprowadzenia bez żadnej psychodramy.

Podgląd treści


SCENARIUSZE LEKCJI WYCHOWAWCZYCH W GIMNAZJUM
– profilaktyka uzależnień
Opracowała: Paulina Biały.

Lekcja nr 1
Temat: Alkohol szkodzi.
Klasa: II gimnazjum
Czas: 45 minut
Cele lekcji:
1. Dostarczenie wiedzy na temat alkoholu, choroby alkoholowej, uzależnienia od alkoholu.
2. Uświadomienie uczniom zgubnego wpływu alkoholu na organizm i psychikę człowieka.
3. Poznanie przyczyn sięgania po alkohol i konsekwencji picia alkoholu.
4. Zmiana stereotypowych, nieprawdziwych sądów na temat alkoholu.

Metody pracy: burza mózgów, wyjaśnienie, pogadanka, dyskusja praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: duży arkusz papieru, pisak, kreda, tablica, test „Prawda – fałsz”.

Przebieg zajęć:
1. Przeprowadzenie tzw. „burzy mózgów”.
Uczniowie otrzymują polecenie określenia, w jaki sposób młodzież spędza wolny czas. Nauczyciel zapisuje na dużym arkuszu papieru spontaniczne wypowiedzi uczniów, dzieląc je na dwie grupy. Po wyczerpaniu się propozycji, nauczyciel wspólnie z uczniami ustala nagłówki do proponowanych sposobów spędzania wolnego czasu:
np.: właściwy niewłaściwy
spacer z psem palenie papierosów
oglądanie telewizji picie alkoholu
czytanie książek zażywanie narkotyków
Nauczyciel informuje uczniów, że na dzisiejszej lekcji porozmawiamy o alkoholu
i chorobie alkoholowej. Zastanowimy się, dlaczego młodzież sięga po alkohol, jakie są objawy choroby alkoholowej, omówimy fazy uzależnienia od alkoholu i powiemy sobie, jakie zagrożenia powoduje picie alkoholu.
2. Dlaczego młodzież sięga po alkohol?
Młodzież zaczyna pić, żeby:
Dopasować się do kolegów, należeć do grupy
Poczuć się dorosłym
Być „spoko” i na luzie
4) Młodzi ludzie często piją też dlatego, że chcą pozbyć się napięcia i niepewności, bo chcą swobodnie poczuć się w towarzystwie, zwłaszcza wobec osób przeciwnej płci.
Zapomnieć o kłopotach – „ucieczka od rzeczywistości”.
Przestać być nieśmiałym
Sprawdzić, jak to jest
8) Złamać zakaz - niektóre nastolatki piją właśnie dlatego, że nie wolno tego robić. Chcą sprawdzić siebie.
Dobrze się bawić.

O alkoholu i chorobie alkoholowej

Alkohol po wypiciu nie zostaje w całości strawiony w żołądku, lecz przedostaje się do krwi i tą drogą rozprowadzany jest po całym organizmie. Dociera do wszystkich komórek – dlatego skutki wypicia po pewnym czasie odczuwalne są po całym ciele. Alkohol m.in. przyspiesza bicie serca, zwiększa ciśnienie krwi. Alkohol zakłóca funkcjonowanie komórek nerwowych i mózgu. Powoduje zaburzenia pamięci, utrudnia przypominanie sobie czegoś
i zapamiętywanie nowych informacji. Wywołuje zakłócenia równowagi, osłabia refleks, uniemożliwia koncentrację, utrudnia podejmowanie decyzji. Zakłóca działanie zmysłów – wzroku, słuchu, powonienia, smaku i dotyku, może nawet wywołać halucynacje.
Po alkoholu człowiek często robi rzeczy, których normalnie nigdy by nie zrobił, zakłóceniu ulega bowiem zarówno moralna, jak i zdroworozsądkowa ocena rzeczywistości. Picie alkoholu współwystępuje często z przemocą, łamaniem prawa.
Niektórzy po wypiciu alkoholu wpadają w przygnębienie i ...