Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć z techniki w klasie III Gimnazjum dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym.
z dn. 9.12.2008 r.
Prowadzący zajęcia: J. Bielecka
Temat: Rozwijanie wyobraźni twórczej-,, Aniołek z bibuły”.
Cel główny:
- pobudzanie uczniów do działań artystycznych
- doskonalenie umiejętności manualnych
Cele operacyjne:
- uczeń odrysowuje proste wzory od szablonów,
- tnie po linii kształty prostokątne i okrągłe nożycami,
- odmierza odpowiednią długość sznureczka wg wzoru,
- potrafi posługiwać się dziurkaczem wycinającym wzór,
- skleja określone elementy wg instrukcji,
- wierzy we własne możliwości twórcze
Formy pracy: indywidualna
Metody pracy:
pokaz, metoda praktycznego działania
Pomoce dydaktyczne:
- bibuła karbowana, blok techniczny z kolorowymi kartkami, sznureczki (złoty, srebrny),
papier kolorowy,
- szablony do odrysowywania
- klej, nożyczki, ołówek
- dziurkacz do wycinania wzorków
- skrzydełka z papieru
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia wstępne:
a) Przywitanie dzieci,
b) krótkie nawiązanie do tradycji świąt Bożego Narodzenia – nauczyciel opowiada uczniom, że w grudniu ludzie zwykle zaczynają przygotowania do Świąt: robią porządki przedświąteczne, większe zakupy, kupują lub robią własnoręcznie ozdoby choinkowe, które w Wigilię zawieszą na choince.
c) zaprezentowanie uczniom ,,Aniołka z bibuły”, którego będziemy dzisiaj
wykonywać.
d) przygotowanie potrzebnych narzędzi i materiałów.
2. Zajęcia zasadnicze:
a) odrysowywanie form kulistych i prostokątnych od szablonów,
b) wycinanie odrysowywanych kształtów,
c) sklejanie elementów wg instrukcji nauczyciela,
d) odmierzanie kawałków sznureczka o określonej długości potrzebnych do wykonania włosów aniołka,
e) zaginanie bibuły i formowanie sukni,
f) sklejanie głowy, sukni, doklejanie skrzydeł, włosów, doklejanie rąk,
g) wycinanie dziurkaczem elementów dekoracyjnych sukni i przyklejanie ich
h) dorysowywanie pisakiem oczu, ust i nosa aniołka
3. Zajęcia końcowe:
a) prezentacja wykonanych prac,
b) podziękowanie za pracę, nagrodzenie wysiłku i zaangażowania dzieci,
c) sprzątanie materiałów i narzędzi,
d) pożegnanie z dziećmi.