Dodaj publikację
Autor
JOLANTA BIELECKA
Data publikacji
2010-08-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
288

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz przedstawia zajęcia rewalidacji indywidualnej o charakterze terapii pedagogicznej w szkole specjalnej dla uczniów z upośledzeniem umysłowym.
 Pobierz (doc, 28,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACJI INDYWIDUALNEJ O CHARAKTERZE TERAPII
PEDAGOGICZNEJ

Osoba prowadząca – J. Bielecka
Uczeń objęty terapią – Damian G. kl.V
Czas trwania – 45 min
Data – 22.II. 2005 r.
Temat- Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu wyrazów 1 sylabowych złożonych z sylab zamkniętych.

Cele rewalidacyjne:
- doskonalenie umiejętności czytania metodą sylabową
- doskonalenie percepcji wzrokowej na materiale wyrazowym
- usprawnianie analizy i syntezy słuchowej
- rozwijanie słuchu fonematycznego
- kształtowanie umiejętności rozumienia czytanych wyrazów
- wzbogacanie zasobu słów ucz. o nowe wyrazy
- usprawnianie spostrzegawczości ucz.

Cele operacyjne:
- uczeń umie czytać wyrazy metodą sylabową
- ucz.prawidłowo odnajduje brakującą w wyrazach głoskę końcową i początkową
- ucz. potrafi utworzyć wyrazy 3 literowe przez dopisanie sylaby do podanych liter
- ucz. potrafi prawidłowo podpisać obrazki wyrazami 3 literowymi

Cele wychowawcze:
- dawanie ucz. okazji do przeżywania sukcesu, a tym samym kształtowanie w nim wiary we własne siły
- kształtowanie aktywności własnej i samodzielności podczas wykonywanych ćwiczeń

Forma pracy: indywidualna

Zastosowane metody terapeutyczne:
- analityczno – syntetyczna metoda sylabowa J. Mickiewicz

Pomoce dydaktyczne:
- obrazki konturowe do kolorowania i podpisywania
- zestaw wyrazów 3 literowych do czytania i uzupełniania brakujących liter
- krzyżówka
- rebusy fonetyczne
- tekst do czytania i wypisywania z niego wyrazów jednosylabowych

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie z uczniem.
2. Objaśnienie uczniowi celu i tematu dzisiejszych zajęć.
3. Czytanie zestawu wyrazów jednosylabowych w określony sposób oraz uzupełnianie takich samych wyrazów brakującą głoską (na końcu wyrazu) .
4. Rozwiązywanie rebusów fonetycznych (odgadywanie nazw obrazków, wyodrębnianie w nich głoski początkowej, tworzenie wyrazu z 3 głosek początkowych).
5. Tworzenie wyrazów poprzez dopisywanie sylab do podanych liter.
6. Podpisywanie obrazków konturowych i kolorowanie ich.
7. Czytanie tekstu (sylabami i całościowo) złożonego z wyrazów 2,3 sylabowych otwartych i jednosylabowych oraz wyszukiwanie w nim wyrazów jednosylabowych..
8. Rozwiązywanie krzyżówki, kolorowanie obrazków.
9. Pożegnanie z ucz.