Dodaj publikację
Autor
JOLANTA BIELECKA
Data publikacji
2010-08-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
129

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiony scenariusz przedstawia zajęcia w Pracowni Gospodarstwa Domowego w Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy dla uczniów z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym.
 Pobierz (doc, 32,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W
PRACOWNI GOSPODARSTWA DOMOWEGO
- KLASA I SPDP

MIEJSCE: Szkoła Przysposabiająca do Pracy

PROWADZĄCY: J. Bielecka

TEMAT ZAJĘĆ: Sałatka owocowa.

DATA: 19. 11. 2009 r.

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 2 godz. lekcyjne

CEL OGÓLNY: Kształtowanie zaradności życiowej poprzez przygotowywanie prostego posiłku o dużych walorach odżywczych z zachowaniem poznanych zasad BHP

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- uczniowie przestrzegają zasad BHP podczas przygotowywania posiłku,
- pamiętają o zachowaniu higieny podczas przygotowywaniu posiłku (mycie rąk, mycie owoców, dbanie o ład i porządek na stanowisku pracy),
- rozpoznają owoce za pomocą zmysłów (węchu, smaku, dotyku, wzroku),
- potrafią samodzielnie obierać ze skórki i kroić na kawałki owoce wybrane do sałatki,

CELE REWALIDACYJNE:
- uczniowie rozwijają sprawność manualną
- ćwiczą pamięć, koncentrację, uwagę
- potrafią pracować samodzielnie i współpracować z grupą
- poznają wartości odżywcze owoców

METODY PRACY:
- słowna (rozmowa kierowana, objaśnienie, pogadanka)
- oglądowa (poznawanie owoców różnymi zmysłami)
- praktyczna ( czynny udział uczniów w zajęciach)

FORMY PRACY:
- indywidualna
- zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- kilka rodzajów owoców (świeże, z puszki)
- narzędzia kuchenne (noże, deski, obieraczki, otwieracz do puszek)
- fartuchy
- dodatki (cukier, bita śmietana )

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie, wprowadzenie do tematu, zaciekawienie uczniów.

2. Przypomnienie zasad BHP dotyczących posługiwania się określonymi narzędziami kuchennymi.

3. Zapoznanie uczniów z wartościami odżywczymi owoców i koniecznością codziennego spożywania owoców.

4. Prezentacja owoców, które będą użyte do sałatki, przypomnienie ich nazw, omówienie sposobu ich obierania ze skórki i krojenia.

5. Rozpoznawanie nazw owoców z wykorzystaniem zmysłu dotyku i węchu.

6. Mycie rąk i owoców przed rozpoczęciem pracy, założenie fartuchów.

7. Podział uczniów na zespoły i przydzielenie im czynności do wykonania.

8. Obieranie owoców ze skórki, otwieranie puszki z brzoskwiniami, krojenie owoców na małe kawałki – zwrócenie uwagi na zasady BHP, estetykę i higienę pracy.

9. Mieszanie ze sobą pokrojonych owoców, doprawianie cukrem, mieszanie.

10. Estetyczne podanie sałatki owocowej (układanie w salaterkach, ozdabianie bitą śmietaną).

11. Sprzątanie stanowisk pracy.

12. Nakrycie stołu.

13. Kulturalne spożycie posiłku- rozmowa z uczniami o przebiegu zajęć

Pytania do uczniów:
1. Czy podobały wam się dzisiejsze zajęcia?
2. Czego nowego dzisiaj nauczyliście się?
3. Czy smakuje wam samodzielnie przygotowana sałatka?
4. Czy będziecie umieli zrobić taką sałatkę w domu?

14. Sprzątanie pracowni gospodarstwa domowego.

15. Zakończenie zajęć.