Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH – ZASADY POSTĘPOWANIA
Wszyscy doskonale wiemy jak często w szkole dochodzi do różnego rodzaju stłuczek , złamań czy w końcu poważniejszych wypadków.Dlatego też moim zdaniem znajomość udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej winna być obowiązkiem każdego człowieka.
Pierwsza pomoc przed przybyciem lekarza ma zapobiec pogorszenia się stanu poszkodowanego, usunięciu lub zmniejszeniu bólu i utrzymaniu poszkodowanego w możliwie najlepszym stanie do czasu przybycia fachowej pomocy.
Pierwszej pomocy powinny udzielać osoby znajdujące się najbliżej miejsca wypadku i posiadające pewien zasób wiedzy w tym zakresie. Fachowe udzielenie pierwszej pomocy może mieć doniosłe znaczenie, dla uratowania życia poszkodowanego (szybka pomoc przy krwotokach tętniczych, ratowaniu topielców itp.). Ważne jest więc, aby była o­na udzielana umiejętnie, przez stosowanie takich zabiegów jakie są wskazane w danym wypadku. Osoba ratująca powinna tak postępować aby pomóc poszkodowanemu, a nie jak to czasem bywa - zaszkodzić.
W dalszej części rozdziału postaramy się przedstawić najczęściej spotykane wypadki i krótko omówić co należy zrobić przed przybyciem lekarza.
Ciała obce w gardle, przełyku, oku, nosie i w uchu.
Ciało obce w gardle jest sprawą bardzo poważną i wymaga natychmiastowego działania, ponieważ wiąże się z utrudnieniem oddychania. Pierwsza pomoc polega na położeniu chorego na swoim kolanie, twarzą do dołu i dość silnym uderzeniu pięścią między łopatki. Jeśli mamy do czynienia z małym dzieckiem to wystarczy chwycić je za miednicę i obrócić głową ku dołowi. W ten sposób wywołujemy kaszel i wydalenie ciała obcego.
Jeżeli żadna z możliwości nie da oczekiwanego efektu, chorego należy jak najszybciej przewieźć do laryngologa lub chirurga. ciała obce w przełyku są bardzo dokuczliwe dla chorego. Przeważnie są to uwięźnięte rybie ości lub drobne kości drobiu.
Pomoc nasza sprowadza się tylko do uspokojenia chorego i polecenia mu, aby nie połykał śliny i nie wykonywał gwałtownych ruchów. Zapobiega to dalszemu przemieszczaniu się ciała obcego w głąb przełyku. Chorego przewozimy jak najszybciej do szpitala.
Ciało obce w oku
Do naszych zadań należy usunięcia ciała obcego z oka. W tym celu należy: zbadać wewnętrzną powierzchnię dolnej powieki. Gdy nic tam nie ma, odwracamy górną powiekę chwytając palcami wskazującym i kciukiem za rzęsę i wypychając jednocześnie powiekę opuszką trzeciego palca. Po usunięciu obcego ciała na oko nakładamy opatrunek (nie uciskając gałki ocznej) i odsyłamy chorego do lekarza. Jeśli do oka dostały się substancje żrące lub chemikalia po usunięciu okruchów przemywamy oko dużą ilością czystej wody (wodę wlewamy do worka spojówkowego kierując delikatny strumień od wewnętrznego do zewnętrznego kąta oka)
Ciało obce w nosie ...