Dodaj publikację
Autor
Grażyna Woźnica
Data publikacji
2010-08-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
63

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz przeznaczony dla dzieci 6 - letnich, poprzez który, dziecko wskazuje i nazywa wybrane ptaki, rozumie potrzebę dokarmiania ptaków w okresie zimy.
 Pobierz (doc, 34,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ zajęcia otwartego dla rodziców
DATA: 19.01.2010r.
Nauczyciel prowadzący: Grażyna Woźnica

Grupa: „6 - latki”

Temat zajęcia: „Pomagamy ptakom”.
Treści programowe:
• dokarmianie zwierząt w trudnych zimowych warunkach;
• nazywanie ptaków odwiedzających karmniki;
(Program Edukacji Przedszkolnej „Nasze Przedszkole” - M. Kwaśniewska, W. Żaba – Żabińska).
Cele ogólne:
• przybliżenie wyglądu i zwyczajów wybranych ptaków;
• uwrażliwianie dzieci na ich potrzeby (dokarmianie w okresie zimy);
• rozwijanie analizy i syntezy słuchowej;
• rozwijanie sprawności manualnej;
• rozwijanie umiejętności liczenia liczebnikami głównymi i porządkowymi.
Cele szczegółowe:
• dziecko:
• wskazuje i nazywa wybrane ptaki;
• wie, o potrzebie dokarmiania ptaków w okresie zimy;
• chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych, reaguje na przerwę w muzyce;
• dokonuje analizy i syntezy słuchowej;
• wycina po liniach i wykleja małymi kawałkami papieru;
• prawidłowo posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi.
Formy pracy: indywidualna i zespołowa;
Metody pracy: praktycznego działania, zadaniowa.
Miejsce: sala zajęć.

Środki dydaktyczne: sylwety ptaków, wiersz H. Łochockiej pt. „Szary nasz przyjaciel”, krążki, tamburyno, bębenek, różne rodzaje pokarmu dla ptaków, kartoniki z kropkami, szary papier, nożyczki, klej, kolorowy papier.

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie – zabawa integracyjna pt. „Wszyscy są”. Zaproszenie do zabawy rodziców.
2. Oglądanie obrazków wybranych ptaków pozostających u nas na zimę; rozpoznawanie ich i prawidłowe nazywanie, porównywanie wyglądu, wskazywanie różnic i podobieństw.
3. Zabawa słowna pt. „Układamy zdrobnienia”.
Dzieci układają zdrobnienia do nazw podanych ptaków np.:
wróbel – wróbelek;
sikorka – sikoreczka;
sroka – sroczka;
gołąb – gołąbek itp.
4. Ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej, podział nazw wybranych ptaków na sylaby i głoski z wykorzystaniem prostego ruchu np. klaskania.
5. Zabawa orientacyjno – porządkowa pt. „Ptaki w karmnikach”.
Dzieci poruszają się przy akompaniamencie tamburynu pomiędzy rozłożonymi na podłodze krążkami, naśladują latające ptaki. Podczas przerwy w grze przykucają przy najbliższym krążku i stukają o niego palcami – zbierają ziarenka.
6. Słuchanie wiersza H. Łochockiej pt. „Szary nasz przyjaciel”.
7. Rozmowa na temat wiersza (wypowiedzi dzieci jak można pomóc ptakom przetrwać zimę. Oglądanie pokarmu dla ptaków: ziaren zbóż, słonecznika, siemienia lnianego, słoniny, okruchów chleba, określenie, które ptaki lubią określone pokarmy. Zachęcanie do przynoszenia do kącika przyrody pokarmu dla ptaków i ich dokarmiania.
8. Wykonanie pracy pt. „Karmniki i ptaki”.
Nauczyciel wyjaśnia i pokazuje sposób wykonania pracy:
• rozkłada na dywanie duże arkusze szarego papieru i zaprasza rodziców do wykonania karmników techniką wydzieranki w trzech kolorach (czerwonym, żółtym i brązowym);
• w tym samym czasie dzieci przy stolikach wycinają sylwety ptaków a następnie wyklejają je małymi kawałkami kolorowego papieru;
• wspólne sprzątanie miejsc pracy.
9. Zabawa matematyczna pt. „Goście w karmniku”.
Nauczyciel pokazuje wykonane przez rodziców karmniki w trzech ...