Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ
Data: 11.03.2010r.
Nauczyciel prowadzący: Grażyna Woźnica
Grupa: 6 – latki
Temat: „Wiosna” - różnorodne ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu liczb
z wykorzystaniem palców u rąk oraz liczmanów.
Treści podstawy programowej – liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od
poprawnego;
- wyznacza wynik dodawania i odejmowania
pomagając sobie liczeniem na palcach lub innych zbiorach zastępczych.
Treści programowe – kształtowanie pojęć liczbowych i umiejętności liczenia:
• stwarzanie warunków do liczenia w różnych zabawach, sytuacjach dnia codziennego;
• rozróżnianie błędnego liczenia od poprawnego;
• dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 z wykorzystaniem palców lub innych zbiorów zastępczych;
(Program Edukacji przedszkolnej „Nasze Przedszkole” -
M. Kwaśniewska, Wiesława Żaba – Żabińska).
Cele operacyjne:
Dziecko:
– przelicza elementy zbioru w zakresie 10;
– rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
– dodaje i odejmuje w zakresie poznanych liczb.
Formy: indywidualna i zespołowa.
Metoda: praktycznego działania – eksponująca, problemowa, zadaniowa.
Miejsce: sala zajęć w przedszkolu.
Środki dydaktyczne:
- bębenek;
– sylwety koszyków oraz sylwety owoców;
– pacynka jeżyka oraz liczmany;
– karta pracy;
– liczmany;
– kredki, klej.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
|Lp. |Sytuacja edukacyjna |
|1. |SYTUACJA I |
| | |
| |„Policz i odszukaj” - nauczyciel wręcza dzieciom sylwety koszyków na których jest określona ilość kropek oraz sylwety kwiatów, |
| |prosi o przeliczenie kropek na koszyku i naklejenie tylu kwiatów aby ich liczba zgadała się z ilością kółek na koszyku. |
|2. |SYTUACJA II |
| | |
| |„Ile razy zagrałam?” - nauczyciel uderza w bębenek, prosi dzieci aby liczyły uderzenia i ułożyły przed sobą tyle |
| |liczmanów, ile uderzeń usłyszały. |
|3. |SYTUACJA III |
| | |
| |„Uczymy jeżyka liczyć” - dzieci stoją tyłem, tylko wybrane dziecko przodem, nauczyciel jeżyk uczy się liczyć, przelicza liczmany |
| |popełniając błędy, dziecko uważnie słucha, określa czy policzył prawidłowo a następnie poprawia jego błędy, przeliczając głośno. |
|4. |SYTUACJA IV |
| | |
| |„Sprawdź czy dobrze?” - dzieci otrzymują karty pracy, na polecenie nauczyciela przeliczają przedmioty tam narysowane i narysowane |
| |tam kółeczka a następnie dorysowują lub skreślają odpowiednią ilość kółek. |
|5. |SYTUACJA V |
| | |
| |„Ile to jest?” - nauczyciel układa zadania na dodawanie, a dzieci je obliczają, przedstawiając sytuacje na liczmanach ( każde |
| |dziecko przed sobą), nauczyciel chodzi i sprawdza. |
|6. |SYTUACJA VI |
| | |
| |„Policz i narysuj, ile zostało?” - dzieci otrzymują kartki podzielone linią na pół z narysowanymi po lewej |
| |stronie działaniami na odejmowanie, np. pięć stokrotek, trzy skreślone; cztery bociany, jeden skreślony. Na kartce po prawej |
| |stronie dzieci rysują tyle stokrotek, ile ich zostało po odjęciu. |
Opracowanie i prowadzenie: Grażyna Woźnica
ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ
DATA HOSPITACJI: 11.03.2010r. GRUPA WIEKOWA: 6 – latki
EWALUACJA UMIEJĘTNOŚCI DZIECI 6 – LETNICH
|Lp. |Imię i nazwisko dziecka |I |II |III |IV |V |VI |
| | |sytuacja |sytuacja |sytuacja |sytuacja |sytuacja |sytuacja ...