Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV
TEMAT: Podróż w krainę baśni
Czas – 45`
Cele
Uczeń:
- korzysta z internetu
- czyta tekst zamieszczony na wskazanej stronie internetowej;
- samodzielnie wybiera informacje o baśniach
- notuje swoje spostrzeżenia;
- potrafi wymienić cech gatunkowe baśni;
- zna nazwiska bajkopisarzy i treść wybranych baśni;
- prezentuje swoją pracę;
- dokonuje samooceny poziomu swojej wiedzy o baśniach
Metody – problemowa, oglądowa , zajęć praktycznych
Środki dydaktyczne – słowne ( teksty na stronie internetowej); strzałki
- sala informatyczna z dostępem do internetu
Formy pracy – jednostkowa,
|Fazy lekcji |Czas |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |Uwagi |
|Wstępna |3` |-powitanie; |- powitanie, zajęcie miejsc; | |
| | | | | |
| | |- Wprowadzenie w tematykę zajęć | | |
| | |Dzisiaj w podróż do krainy baśni zabierze| | |
| | |nas komputer, magiczna maszyna stworzona | | |
| | |w ludzkiej wyobraźni. | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | |Zapisanie tematu lekcji | | |
| | | | | |
| | | |- uczniowie zapisują temat lekcji | |
|Operacyjna |26` |Proszę o uruchomienie komputerów i | | |
| | |wyszukiwarki Google, wpiszcie hasło: |Uczniowie uruchamiają komputery i |Należy pomóc, jeśli ktoś|
| | |baśnie. |wykonują kolejno polecenia |sobie nie radzi. |
| | |Wybierzcie adres strony : | | |
| | |http://basnie.republika.pl | | |
| | | | | |
| | |Jesteśmy w krainie baśni – znajdziecie tu| | |
| | |teksty najsłynniejszych baśni, | | |
| | |informacje o najsłynniejszych | | |
| | |bajkopisarzach, postaciach baśniowych, | | |
| | |skorzystacie ze słownika terminów | | |
| | |związanych z baśniami oraz wykonacie | | |
| | |zadania sprawdzające swoją wiedzę. | | |
| | |Możecie dowolnie wędrować po tej krainie | | |
| | |wiedzy o baśniach, ale waszym zadaniem | | |
| | |jest jak najwięcej zapamiętać, a | |Nauczycie ukierunkowuje |
| | |najważniejsze informacje zanotować do | |pracę , jeśli uczniowie |
| | |zeszytu. Notatkę sporządzacie według | |tego potrzebują. |
| | |własnego pomysłu (tekst, schemat, tabela,| | |
| | |itp.) |Uczniowie przeglądają informacje | |
| | | |zamieszczone na wskazanej stronie i | |
| | | |notują dokonując samodzielnie wyboru | |
| | | |informacji. | |
|synteza |10` |Proszę uczniów o odczytanie, | | |
| | |zaprezentowanie zebranych |- wskazani uczniowie (np. zgłaszający |Należy odpytać tylu |
| | |informacji.(kilku) |się) prezentują swoją pracę - pozostali |uczniów, aby przywołana |
| | | |słuchają. |wiedza o baśniach była |
| | | | |możliwie pełna. |
| | | | | |
|ewaluacja |3` |Oceńcie swój poziom wiedzy o baśniach - |Na otrzymanej strzałce zamalowują poziom,| |
| | |na strzałce skierowanej do góry |który uważają za właściwy. | |
| | |zamalujcie tyle pola ile wiedzy dziś | | |
| | |zdobyliście. | | |
| | |Korzystaliśmy dziś na lekcji ze strony | | |
| | |internetowej – oceńcie w skali od 1 do 6 | | |
| | |tak przygotowane informacje. | | |
| | | |Uczniowie wystawiają ocenę | |
|Praca domowa |3` | |- ucz. zapisują pracę domową | |
| | |Wybierz ulubioną baśń, przeczytaj ją np. | | |
| | |ze strony internetowej i przygotuj | | |
| | |prezentację fragmentu (czytanie lub | | |
| | |opowiadanie ustne) – możesz przebrać się | | |
| | |za postać z tej baśni. | | |
| | |Na stronie znajduję się email do autorki | | |
| | |– w domu możecie do niej napisać. (praca | | |
| | |dla chętnych). | | |