Dodaj publikację
Autor
Grażyna Woźnica
Data publikacji
2010-08-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
53

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz hospitacji diagnozującej dla dzieci 6 - letnich, pozwalający sprawdzić czy dziecko potrafi dzielić słowa na sylaby i głoski oraz policzyc ilość sylab i głosek w słowie, a także przekonać się czy poprawnie kreśli linie w ograniczonej przestrzeni.
 Pobierz (doc, 82,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Data: 14.04.2010r.
Nauczyciel prowadzący: Grażyna Woźnica
Grupa: 6 – latki
Temat: „Na wiejskim podwórku” - ćwiczenia w sylabowaniu i głoskowaniu z równoczesnym liczeniem ilości sylab i głosek w wyrazach. Doskonalenie sprawności manualnej w ograniczonej przestrzeni: linie faliste i pętelkowe.
Podstawa Programowa Wych. Przedszkolnego: - dysponuje sprawnością rąk oraz
koordynacją wzrokowo – ruchową potrzebną do (...) nauki pisania;
- dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w słowach o prostej
budowie fonetycznej.
Treści programowe:
• wyodrębnianie w słowach sylab, dzielenie słów na sylaby, liczenie sylab w słowach;
• wyodrębnianie w słowach głosek, w nagłosie, liczenie głosek w słowach;
• nabywanie umiejętności kreślenia w ograniczonej przestrzeni, w układzie szeregowym lilii będących elementami liter(linii falistych zaokrąglonych; pętli);
(Program Edukacji przedszkolnej „Nasze Przedszkole” - M. Kwaśniewska, Wiesława Żaba – Żabińska).
Cele operacyjne: dziecko:
▪ dzieli słowa na sylaby i potrafi je policzyć;
▪ dzieli słowa na głoski i i potrafi je policzyć oraz określić miejsce głoski w wyrazie;
▪ kreśli linie w ograniczonej przestrzeni.
Formy: indywidualna i zespołowa.
Metoda: praktycznego działania – eksponująca, problemowa, zadaniowa.
Miejsce: sala zajęć w przedszkolu.
Środki dydaktyczne: karty pracy, sylwety zwierząt, kredki, ołówki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

|Lp. |Sytuacja edukacyjna |
|1. |SYTUACJA I |
| |„W kurniku”- nauczyciel wręcza dzieciom karty pracy, prosi aby podzieliły na sylaby przedstawione tam obrazki a pod obrazkiem|
| |narysowały tyle kresek ile ten wyraz ma sylab. |
|2. |SYTUACJA II |
| |„Pokoloruj” - nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy, prosi aby pokolorowały te rysunki, których nazwy zaczynają się sylabą |
| |„ko”. |
|3. |SYTUACJA III |
| |„Zwierzęta” - na tablicy nauczyciel przypiął sylwety różnych zwierząt, prosi aby dzieci kolejno podchodziły do tablicy |
| |wybrały jedną sylwetę, podzieliły wyraz na głoski z równoczesnym liczeniem ilości głosek w wyrazie. |
|4. |SYTUACJA IV |
| |„W gospodarstwie” - dzieci otrzymują karty pracy przedstawiające zwierzęta gospodarskie, nauczyciel prosi aby dzieci |
| |podzieliły wyrazy na głoski a pod obrazkiem oznaczyły znakiem „X” miejsce głoski „k”w wyrazach.. |
|5. |SYTUACJA V |
| |„Po śladach” - nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy z narysowanymi liniami, prosi aby rysowały po wykropkowanych śladach. |
|6. |SYTUACJA VI |
| |„Narysuj, tak samo” - dzieci otrzymują od nauczyciela karty pracy z wzorami linii falistych i pętelkowych, nauczyciel prosi |
| |dzieci aby narysowały identyczne szlaczki w liniaturze. |

Opracowanie i prowadzenie: Grażyna Woźnica

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

DATA HOSPITACJI: 14.04.2010r. GRUPA WIEKOWA: 6 – latki
EWALUACJA UMIEJĘTNOŚCI DZIECI 6 – LETNICH

Lp. |Imię i nazwisko dziecka |I
sytuacja |II
sytuacja |III
sytuacja |IV
sytuacja |V
sytuacja |VI
sytuacja | |1. | | | | | | | | |2. | | | | | | | | |3. | | | | | | | | |4. | | | | | | | | |5. | | | | | | | | |6. | | | | | | | | |7. | | | | | | | | |8. | | | | | | | | |9 | | | | | | | | |10. | | | | | | | | |11. | | | | | | | | |12. | | | | | | | | |13. | | | | | | | | |14. | | | | | | | | |15. | | | | | | | | |16. | | | | | | | | |17. | | | | | | | | |18. | | | | | | | | |19. | | | | | | | | |20. | | | | | | | | |21. | | | | | | | | |22. | | | | | | | | |23. | | | | | | | | |24 ...