Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ HOSPITACJI DORADCZO - DOSKONALĄCEJ
DATA: 16.12.2009r.
Nauczyciel prowadzący: Grażyna Woźnica
Grupa: „6 - latki”
Temat zajęcia: „Zanim przyjdzie gwiazdka” - wprowadzenie w tematykę Świąt Bożego Narodzenia.
Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego (Obszar 9/1):
• dziecko, przejawia, w miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi (...) tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu.
Treści programowe:
• określanie kolejności zdarzeń w historyjkach obrazkowych;
• tworzenie różnych przestrzennych kompozycji;
• słuchanie wierzy, odpowiadanie na pytania dotyczące utworu;
• zbiorowe śpiewanie piosenek.
(Program Edukacji Przedszkolnej „Nasze Przedszkole” - M. Kwaśniewska, W. Żaba – Żabińska).
Cele ogólne:
• rozwijanie mowy i myślenia;
• wzbudzanie zainteresowań literaturą;
• rozwijanie sprawności manualnej;
• zbiorowe śpiewanie piosenek.
Cele szczegółowe:dziecko:
• uważnie słucha wiersza i wypowiada się na jego temat;
• dostrzega zależność między skutkiem a przyczyną;
• śpiewa znane mu piosenki;
• chętnie podejmuje działalność plastyczno – konstrukcyjną;
Formy pracy: zbiorowa i indywidualna.
Metody pracy: słowna, praktycznego działania, zadaniowa;
Miejsce: sala zajęć.
Środki dydaktyczne: wiersz B. Lewandowskiej „Zanim przyjdzie gwiazdka”, ilustracja przedstawiająca Święta Bożego Narodzenia, historyjka obrazkowa, różne ozdoby choinkowe, sylwety bombek czerwonych i zielonych, piłka, bębenek, papier kolorowy, nożyczki, klej.
Przebieg zajęcia:
1.Słuchanie wiersza B. Lewandowskiej pt. „Zanim przyjdzie gwiazdka” z wykorzystaniem ilustracji.
2.Rozmowa na temat wiersza.
3.„Przy choince” - ustalenie kolejności zdarzeń historyjki obrazkowej.
4.Oglądanie różnych ozdób choinkowych przyniesionych przez nauczycielkę,
zwrócenie uwagi na charakterystyczne elementy związane z Bożym Narodzeniem.
5.Zabawa orientacyjno – porządkowa: pt. „Ubieramy choinkę”.
Dzieci poruszają się swobodnie po sali, na mocne uderzenie w bębenek zatrzymują się
naśladują czynność ubierania choinki – schylają się po bombki, zawieszają je nisko i
i coraz wyżej na gałązkach, aż do wspięcia się na palce. Dwa uderzenia w bębenek są
sygnałem do ponownego swobodnego ruchu.
6.„Na choinkę” - wykonanie ozdób na choinkę wg wzoru:
- pokaz oraz omówienie sposobu wykonania ozdób(koszyczka oraz pawich oczek);
- samodzielne działania dzieci;
- zawieszanie na choince wykonanych ozdób;
- sprzątanie stanowisk pracy, wypowiedzi dzieci, jak im się podobają samodzielnie
cieszą się że samodzielnie przyozdobiły przedszkolną choinkę, zachęcanie do
podobnych prac z rodzicami w domu.
7.„Przy choince” - śpiewanie piosenki o świętach.
8.Zabawa „Prawda czy fałsz” - określanie poprawności wypowiadanych przez nauczyciela zdań – jeśli są one prawdziwe, podnoszenie w górę sylwety bombki w zielonym kolorze, jeśli nie – w czerwonym, np. Święta Bożego Narodzenia obchodzimy latem. Pan Jezus narodził się w Betlejem. Na wigilijnym stole znajdziemy pieczonego indyka. W Wigilię dzielimy się opłatkiem. Itp.
9.Ekspresja słowna pt. „ Podczas świąt najbardziej lubię ...”
Dzieci siedzą w kole i turlają do siebie piłkę, kończąc zdanie Podczas świąt najbardziej lubię ... starają się nie powtarzać tego ...