Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Najczęstsze przyczyny samobójstw
Nasza struktura biologiczna przesądza o wielu sprawach. Geny w rozstrzygającym stopniu decydują o naszym temperamencie. Natomiast temperament ma wpływ na wybór środowiska jakimi się otaczamy. Kształtuje on również nasze wzajemne relacje ze środowiskiem
Maciej Tryburcy w swoim artykule wyodrębnił następujące czynniki, których występowanie zwiększa prawdopodobieństwo próby samobójczej. Ryzyko jest tym większe, im więcej z nich występuje jednocześnie. Są to: cechy osobowości, obciążenia rodzinne, wcześniejsze zachowania samobójcze, stresujące wydarzenia, czynniki społeczne i kulturowe, zaburzenia psychiczne, zachowanie i kontakt z zamachem samobójczym innej osoby.[1]
Zajmiemy się pokrótce najważniejszymi z wymienionych czynników suicydogennych, mianowicie;
Problemy szkolne i zawodowe -. Wrogość bądź złośliwość ze strony kolegów lub nauczyciela w ekstremalnych sytuacjach może doprowadzić do podjęcia próby samobójczej. Dziecko odczuwa dezaprobatę otoczenia, poczucie winy, osamotnienie, niezrozumienie przez rówieśników i wyalienowanie w swoim środowisku. Silnym czynnikiem są problemy zawodowe m.in. zwolnienie i niezgoda z szefem bądź szefową.
Zażywanie środków uzależniających - Alkohol odgrywa różną rolę w podjęciu i wykonaniu próby samobójczej i wiele osób przyznaje się do spożycia go przed zamachem. Problemem o mniejszym zasięgu niż alkoholizm jest nadużywanie środków uzależniających. Zażywanie narkotyków może powodować autoagresję czyli przemieszczanie się agresji do wewnątrz.
Choroby w tym zaburzenia psychiczne - psychopatologia jest najbardziej rozpowszechnionym czynnikiem suicydogennym. Do myśli i zachowań samobójczych predysponuje stosunkowo wąska grupa chorób psychicznych: choroby afektywne (depresja i psychoza maniakalno-depresyjna), schizofrenia, zaburzenia osobowości typu bordeline i antyspołeczne, alkoholizm i narkomania.
Najwięcej ofiar samobójstwa pochłaniają zaburzenia psychiatryczne. Choroby afektywne: depresja i psychoza maniakalno depresyjne stanowią największe zagrożenie. Osoby planujące samobójstwo zazwyczaj nie rozpoznają swojego stanu emocjonalnego.
Niezaprzeczalnie są to najczęstsze powody prób samobójczych. Należy pamiętać, że po nieudanej próbie najprawdopodobniej pojawią się kolejne. Brak zainteresowanie taką jednostka ze strony rodziny może zakończyć się tragicznie.
-----------------------
[1] M. Tryburcy, Jakie czynniki zwiększają ryzyko samobójstwa, www.samobójstwo.website.pl/-3k.