Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Tanoreksja - uzależnienie od opalania
Tanoreksja to uzależnienie polegające na ciągłej potrzebie obcowania ze słońcem i bycia opalonym. Wbrew pozorom nie jest to uzależnienie XXI wieku, ludzie od dawna byli wystawieni na promieniowanie słoneczne, co sprawiło, że poszczególne jednostki miały nasiloną potrzebę wystawiania się na działanie słońca. Powstanie solariów uświadomiło jedynie specjalistom rozmiary i częstotliwość występowania tego problemu.
Osobom uzależniony od opalania wydaje się , że ich skóra jest blada przez co czują się mało atrakcyjne. Z badań wynika , że osoby z tendencją do anoreksji wystawiające się na długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych są dużo bardziej odporne na poparzenie, co wynika z przystosowania się organizmu do dużych dawek promieniowania słonecznego w postaci zbudowania grubego modzelu świetlnego i wytworzenia dużej ilości pigmentu.
Tanorektycy mimo wiedzy na temat szkodliwości nadmiernego opalania się , promieniowania UV , przebywają przez dłuższy czas w solarium , gdyż najważniejszy jest dla nich koloryt skóry a niżeli własne zdrowie. Skóra anorektyka poddawana jest zjawisku fotowzmocnienia tzn. reagowania skóry na promieniowanie UVB w związku z nieustanną ekspozycją ciała na promieniowanie UVA co powoduje , że łatwiej doznać poparzeń słonecznych w okresie letnim.
Tanoreksja grozi rakiem skóry, przebarwieniami, przedwczesnym starzeniem się skóry, trwałymi zmianami w psychice , ogólnym wyniszczeniem organizmu. Ludzie są narażeni na nieustanne oddziaływanie promieni UV, które w minimalnych dawkach jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania metabolizmu witaminy D , u anorektyków ultrafiolet zmniejsza poziom witaminy C w organizmie oraz antyoksydantów chroniących organizm przed powstawaniem nowotworów . Sporadyczne korzystanie z solariów nie jest szkodliwe , ale należy pamiętać , że 10 minut sztucznego opalania jest równoznaczne z jednym dniem spędzonym na naturalnym słońcu.
Niewiele osób korzystających z solariów ma świadomość tego ,że zażywanie leków hormonalnych, antykoncepcyjnych, środków psychotropowych prowadzi do przebarwień na skórze, skóra jest wtedy bardziej podatna na poparzenia , gdyż nie ma ona szans na odpoczynek i regeneracje.
Terapia tanorektyków
Nie należy całkowicie zabronić opalania gdyż doprowadzi to do gwałtownego zmniejszenia się w organizmie witaminy D3 czego konsekwencją będzie spadek odporności organizmu co pogarsza możliwość terapii uzależnienia, mogą również wystąpić liczne choroby wpłynie to na samopoczucie osoby i jej motywację do walki z nałogiem. Pomoc psychoterapeutyczna i psychologiczna jest tutaj nieoceniona, gdyż przyczynami anoreksji może być niska samoocena, zaburzenie spostrzegania własnego ciała, nie jest ona uważana za chorobę, dlatego też nie ma specjalnych procedur terapeutycznych dających teoretyczne podstawy praktycznego działania terapeutycznego.
Agata 30 lat
„ Opalam się od 7 lat, chodzę regularnie do solarium przynajmniej cztery razy w tygodniu, spędzam tam 25-30 minut w zależności od mocy lamp, wiem , że ...