Dodaj publikację
Autor
Joanna Kowal-Łach
Data publikacji
2010-08-10
Średnia ocena
5,00
Pobrań
353

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to scenariusz lekcji wychowawczej dotyczący roli mediów w kształtowaniu poglądów.
 Pobierz (doc, 160,5 KB)

Komentarze

niki1977, 2010-08-11, ocena:

super

lamiania8, 2010-08-13

Już widzę taką lekcję w mojej klasie i wszystkie odpowiedzi uczniów które będą przeróżne.... ale na pewno nie takie jak te w szabloniku :(

Podgląd treści

Joanna Kowal - Łach

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ DO 3 KLASY GIMNAZJUM
(CZAS TRWANIA 90 MINUT)

TEMAT: Rola mediów w kształtowaniu poglądów

CELE:
PO LEKCJI UCZEŃ:
- potrafi wyjaśnić czym są media,
- wymienia co zaliczamy do środków masowego przekazu
- potrafi wyjaśnić czy media i w jaki sposób mają wpływ na kształtowanie poglądów człowieka
- podaje przyczyny uzależnień od mediów
- podaje przykłady pierwotnego i wtórnego uzależnienia od mediów
- wymienia skutki uzależnienia od mediów
- podaje sposoby racjonalnego korzystania z mediów
- potrafi wyjaśnić pozytywną i negatywną rolę mediów

MATODY I TECHNIKI:
- praca w parach, grupach
- dyskusja
- pogadanka
- burza mózgów
- uzupełnianie plansz
- pytania i odpowiedzi

POMOCE DYDAKTYCZNE:
- testy
- plansze
- płyta CD
- krzyżówka
- ewentualnie artykuły z(prasy, Internetu, telewizji)

PRZEBIEG LEKCJI

1. Co to są media ? (nauczyciel zadaje uczniom pytanie)
Odpowiedź
Media są to instytucje dążące do przekazywania ważnych lub mniej ważnych informacji ze świata . Odbiorcami takich wiadomości jesteśmy my – społeczeństwo. Mówi się, że media są „czwartą władzą”
Co oznaczają słowa „czwarta władzą”?

Czwarta władza - w państwach demokratycznych określenie wolnej prasy (mediów masowych, środków masowej komunikacji, środków przekazu społecznego). Ustawiana jest w szeregu obok władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, gdyż siła prasy jest tak wielka, że może kształtować społeczeństwa i politykę. Poza tym spełnia funkcję kontrolną poprzednich trzech władz, aby nie dochodziło do nadużyć i korupcji.

2. Co zaliczamy do środków masowego przekazu? (nauczyciel zadaje uczniom pytanie)
Odpowiedź
- wysokonakładową prasę
- radio
- telewizję
- Internet
- fonografię (płyty, kasety)
- szeroko rozpowszechnione filmy i wideokasety
- wydawane w dużych nakładach publikacje książkowe

3. Czy media mają wpływ na kształtowanie poglądów człowieka? (nauczyciel zadaje uczniom pytanie)
Komentarz
Nikt współcześnie nie wątpi, że media wpływają na rozwój i postępowanie człowieka, a także zbiorowości społecznych. Środki masowego przekazu manipulują opinią publiczną na co dzień, podczas codziennego oglądania telewizji, czytania gazety, czy słuchania radia. Za pomocą reklam skutecznie jest nam „wtłaczanie”jak modny mężczyzna powinien się ubrać , jakie powinien mieć kosmetyki, czym się powinien golić. Wiemy też w czym poprawna „pani domu” powinna prać brudne rzeczy, co czytać, co jeść, co gotować, czym sprzątać. Dzięki środkom masowego przekazu wiemy wszystko na temat naszych powinności.
Media nie tyle mówią CI, co masz myśleć, media mówią o czym masz myśleć.
Media ustalają co staje się tematem dnia, ile czasu bądź miejsca poświęci się danej sprawie. Mają wpływ na to, o czym będziemy dyskutować na spotkaniach rodzinnych i w pracy. Czy np. w wieczornych wiadomościach tematem numer 1 będzie strajk lekarzy.
Po komentarzu nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy. Lider grupy ...