Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ zajęcia otwartego dla rodziców
DATA: 25.03.2010r.
Nauczyciel prowadzący: Grażyna Woźnica
Grupa: „6 - latki”
Temat zajęcia: „Palma wielkanocna”.
Treści programowe:
• kultywowanie tradycji, zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi;
• swobodne rozmowy na tematy bliskie dzieciom w kontaktach grupowych;
• tworzenie różnych przestrzennych kompozycji z wykorzystaniem różnorodnych materiałów;
(Program Edukacji Przedszkolnej „Nasze Przedszkole” - M. Kwaśniewska, W. Żaba – Żabińska).
Cele ogólne:
• rozwijanie mowy i myślenia; zapoznanie z tradycjami Świąt Wielkanocnych;
• wypowiadanie się na temat wysłuchanego utworu;
• rozwijanie myślenia logicznego poprzez rozwiązywanie zagadek;
• rozwijanie analizy i syntezy słuchowej;
• zapoznanie ze zwyczajem wykonywania palm wielkanocnych;
• rozwijanie sprawności manualnej;
• zbiorowe śpiewanie piosenek.
Cele szczegółowe:
• dziecko:
• zna tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi;
• wypowiada się na temat wysłuchanego utworu;
• rozwiązuje zagadki słowne związane z tematem;
• chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych, reaguje na przerwę w muzyce;
• dokonuje analizy i syntezy słuchowej;
• wykonuje palmę wielkanocną wg wzoru;
• śpiewa zbiorowo piosenki poznane w przedszkolu.
Formy pracy: indywidualna i zespołowa;
Metody pracy: praktycznego działania, zadaniowa.
Miejsce: sala zajęć.
Środki dydaktyczne: wiersz D. Gellner pt. „Wielkanocne kolory”, zagadki słowne, obrazki przedstawiające różne przedmioty, tamburyno, kółka wycięte z kolorowej bibuły, bibułka zielona, patyczki do szaszłyków.
Przebieg:
1. Zapoznanie dzieci z ludowymi zwyczajami wielkanocnymi na podstawie wysłuchanego wiersza D. Gellner pt. „Wielkanocne kolory”.
2. Omówienie treści wiersza.
3. Wypowiedzi dzieci na temat zwyczajów wielkanocnych kultywowanych w ich domach.
4. Rozwiązywanie zagadek słownych oraz globalne czytanie wyrazów związanych ze Świętami Wielkanocnymi: baranek, mazurek, baby, palmy, pisanki.
5. Nauka wiersza na pamięć metodą za głosem nauczyciela.
6. Rebus fonetyczny pt. „Co znalazło się na świątecznym stole”.
Dzieci różnicują pierwsze głoski w nazwach przedmiotów przedstawionych na obrazkach, następnie dokonują ich syntezy po przypomnieniu ich przez nauczyciela i podają rozwiązanie: piłka, igła, sowa, arbuz, noga, kura, indyk – pisanki.
7. Zabawa ruchowa pt. „Przedświąteczne porządki”.
Dzieci poruszają się po sali w rytm tamburynu, podczas przerwy w grze naśladują czynności, o których mówi nauczyciel: ścieramy kurze, odkurzamy dywan, podlewamy kwiaty, myjemy okna, pierzemy firany.
8. Oglądanie palm wykonanych różnymi technikami.
Opisywanie ich wyglądu i sposobu wykonania.
9. Podanie tematu pracy plastyczno – technicznej: „Palma wielkanocna” - wykonanie palm z kolorowych kółek wyciętych z bibuły.
10. Omówienie sposobu wykonania prac wraz z zasadami bezpieczeństwa.
11. Wykonanie palm przez dzieci (pomoc rodziców obecnych na zajęciu otwartym).
12. Wspólna ocena prac i zorganizowanie wystawki.
13. Porządkowanie miejsc pracy.
14. Pożegnanie zaproszonych gości piosenką pt. „Śmigus – dyngus”.