Dodaj publikację
Autor
Anna Podsadowska
Data publikacji
2010-08-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
148

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji diagnozującej z języka niemieckiego dla 2 klasy gimnazjum.
 Pobierz (doc, 83,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI DIAGNOZUJĄCEJ Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO -
ANNA PODSADOWSKA

Gimnazjum 06.02.2009

Klasa IIa
3 godziny w tygodniu

Temat: Wo befindet sich die Konditorei? – Wiederholung. (Gdzie jest cukiernia? – powtórzenie)

Cel ogólny lekcji: diagnoza umiejętności i wiadomości uczniów dotyczących posługiwania się słownictwem z zakresu bloku tematycznego „ Miasto i jego infrastruktura”

Cele operacyjne lekcji w oparciu o standardy wymagań edukacyjnych:
• kształcenie sprawności rozumienia tekstu słuchanego
• kształcenie sprawności rozumienia tekstu czytanego
• powtórzenie i utrwalenie nazw obiektów w mieście oraz określania ich położenia
• kształcenie poprawnej wymowy

Cele wychowawcze:
• uczniowie dobrze radzą sobie w kręgu klasowym, efektywnie współdziałają w zespole, potrafią zachować się kulturalnie podczas pracy w parach, aktywnie uczestniczą w zajęciach.

Wskaźniki:
- uczeń potrafi wyszukać i selekcjonować informacje w tekście słuchanym
- potrafi wyszukać i selekcjonować informacje w tekście czytanym
oraz rozpoznać związki pomiędzy poszczególnymi częściami tekstu
- umie posłużyć się planem miasta
- potrafi odnaleźć obiekty w mieście, nazwać je oraz określić ich położenie
- umie wykorzystać znajomość fonetyki

Metody pracy:
• praca pod kierunkiem nauczyciela,
• praca z tekstem słuchowym
• praca z planem miasta

Formy:
• praca indywidualna,
• zbiorowa
• w parach

Środki dydaktyczne:
• magnetofon
• płyta CD
• karty prac z poleceniami (załącznik)

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Wprowadzenie:
- Powitanie uczniów,
- Sprawdzenie listy obecności,
- Rozgrzewka językowa – nawiązanie do wcześniej zdobytych wiadomości. Nauczyciel zadaje pytania, a wybrani uczniowie odpowiadają
- Zapoznanie uczniów z tematyką i celem zajęć oraz podanie tematu lekcji.

Faza ćwiczeń/ wykonywanie zadań

- Tekst słuchowy (ćwiczenie nr 1) – uczniowie pracują indywidualnie, słuchają sześć krótkich dialogów. Ich zadaniem jest wysłuchanie i zaznaczenie miejsca, w którym odbywa się rozmowa (prawidłowe odpowiedzi prezentowane są na forum klasy) (załącznik nr 1) Wyszukiwaniei selekcjonowanie informacji 1

- Uczniowie ćwiczą orientację na planie miasta wykonując indywidualnie ćwiczenie nr 2. Ich zadaniem jest połączenie pytania z odpowiedzią wg planu miasta. (prawidłowe odpowiedzi prezentowane są na forum klasy) (załącznik nr 1 i 2)
Wyszukiwanie i selekcjonowanie informacji 1
Rozpoznawanie związków pomiędzy poszczególnymi częściami tekstu1

- Uczniowie zapoznają się z treścią kolejnego ćwiczenia nr 3, które polega na uzupełnieniu zdań po analizie planu miasta (załącznik nr 1 i 2). Uczniowie pracują w parach. (Odpowiedzi prezentowane są na forum klasy) Wyszukiwanie i selekcjonowanie informacji 1

- Uczniowie pracują samodzielnie, czytają teksty pt.: „Plätze in der Stadt” oraz
„Die Fußgängerzone” (ćwiczenie nr 4a, b) , zaznaczają która informacja jest prawdziwa, a która fałszywa i odpowiadają na pytania (załącznik nr 3)
(Sprawdzanie stopnia poprawnośći wykonywanych zadań odbywa się po przeprowadzonej lekcji)
Rozpoznawanie związków pomiędzy poszczególnymi częściami tekstu1
Wyszukiwanie i selekcjonowanie informacji 1

- Zadanie domowe:
Antworte schriftlich auf die Fragen! Odpowiedz ...