Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
anitaprusak, 2010-09-29
może i ciekawe ale brak zdjęć
potworek, 2013-03-25
żal
ewa777, 2016-09-14, ocena:
ZAWSZE JEST KTOŚ...KOMU ŻAL-ZWŁASZA ZE SAM NIC NIE WYMYŚLIŁ;-)
Scenariusz lekcji plastyki
Opracowała mgr Ewa Chłód –plastyk Centrum Zajęć Pozaszkolnych numer 3 w Łodzi
Temat: „Coś miękkiego, coś białego i coś czarnego ”-graficzne ćwiczenie poruszające wyobraźnię i próba stworzenia dzieła graficznego. Podstawy grafiki-druk wypukły.
Czas : 2x 45 min.
Klasa: IV
Cele i umiejętności:
uczeń zapoznaje się z tematem grafiki jako jednej z podstawowych dziedzin sztuk plastycznych oraz z procesem powstawania dzieła graficznego,
zna nazwy technik druku wypukłego: drzeworyt, linoryt, gipsoryt,
umiejętność charakterystyki technik druku wypukłego,
znajomość podstawowych pojęć dotyczących grafiki takich jak: matryca, odbitka graficzna,
umiejętność tworzenia matrycy i odbitki w określonej technice graficznej
Metody pracy:
praca z tekstem,
prezentacja narzędzi, materiałów i odbitek graficznych,
rozmowa nauczająca,
ćwiczenie plastyczne,
prezentacja prac uczniów.
Formy pracy:
indywidualna,
zbiorowa
Środki dydaktyczne:
narzędzia i materiały graficzne:( rylce, wałek do farby, matryce i odbitki graficzne),
plansze przedstawiające sposób powstawania odbitek w podstawowych technik graficznych,
przykłady grafik z innych epok.
Materiały i narzędzia:
blok techniczny
czarna farba (tempera)
ołówki
wałki
podkłady pod panele( pianka)
nożyki
białe kartki ksero
czarne flamastry
Przebieg lekcji:
Nauczyciel zapoznaje dzieci z tematem lekcji, który już na początku ma poruszyć, ich wyobraźnie i skierować myśli na „czarno-białe tory”,
Przedstawia pojęcie grafiki oraz podstawowych technik graficznych,
Zapoznaje dzieci z pojęciami: projekt, matryca, dzieło,
Pytania na wyobraźnię:
-czym różni się grafika od innych dzieł plastycznych?
-od czego podstawowe techniki graficzne wzięły swoje nazwy?
-co w naszym najbliższym otoczeniu da się odbić?
-czy nie mając nic w ręce możemy coś odbić?
Uczniowie oglądają i dotykają narzędzia graficzne,
Zapoznają się z przykładami grafiki w sztuce,
Dzieci przed wykonaniem ostatecznego działania, mogą wykonać ćwiczenie ze sznurkiem, które pomoże im zrozumieć ,które miejsca w grafice są wklęsłe, a które wypukłe (na kartce papieru rysujemy jakaś formę: dom, oko, pszczołę. Następnie na wszystkie linie przyklejamy sznurek pakowy, smarujemy farbą, odbijamy)
Nauczyciel prosi o przystąpienie do pracy; wykonanie projektu podstawowej, prostej formy graficznej z uwzględnieniem czerni i bieli,
Przeniesienie go na piankę do paneli za pomocą czarnego flamastra uwzględniając ramę pracy, a następnie ponacinanie linii dzielących czerń od bieli nożykiem. Kolejny krok to wbijanie zatemperowanym ołówkiem tego, co ma być białe do środka(kropka w kropkę) i pozostawienie tego co czarne nie naruszonym.
Próba odbicia matrycy za pomocą wałka i naniesienia nim czarnej farby na piankę, a następnie odbicie na białej kartce, dociśniecie i odklejenie,
Nauczyciel sugeruję uczniom możliwość wykonania większej ilości odbitek z wykorzystaniem tej samej matrycy. Spośród wykonanych odbitek uczniowie wybierają te, które ich zdaniem wyszły najlepiej ...