Dodaj publikację
Autor
Izabela Robotnikowska
Data publikacji
2010-09-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
87

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Projekt edukacyjny "Dialog międzykulturowy - Inny nie znaczy obcy".
 Pobierz (doc, 57,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ
PROJEKTU EDUKACYJNEGO
dla uczniów Zespołu Szkół – Szkoła Podstawowa
i Gimnazjum w Przygodzicach

„spotkajmy się – inny nie znaczy obcy”

„(…) odmienność, uważana przez niektórych za tak wielkie zagrożenie, może się stać - dzięki dialogowi opartemu na wzajemnym szacunku - źródłem głębszego zrozumienia tajemnicy ludzkiego życia”.

Jan Paweł II, Przemówienie do Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Żyjemy w kraju, który rozwija się bardzo dynamicznie, a zachodzące zmiany najbardziej dotyczą ludzi młodych. To oni właśnie najchętniej korzystają z tanich linii lotniczych, wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy, mają częsty kontakt z cudzoziemcami. Żyją w wielonarodowej rzeczywistości, w której przenikają się różne kultury, religie i języki. Czy są do tego przygotowani? Czy rozumieją i szanują odmienność innych, potrafią o niej rozmawiać i korzystać z różnorodności kultur i tradycji?
Kontakt z innymi jest konieczny nie tylko po to, by poznać, „oswoić” „obcego”, ale przede wszystkim, by poznać samego siebie. Inny jest zwierciadłem nas samych – w sposobie reagowania na jego inność uwidacznia się nasz system wartości, sposób myślenia. Kontakt międzykulturowy tworzy więc przestrzeń do poznania własnej tożsamości, własnego „ja”.
Pamiętajmy, że dopiero pełna akceptacja wielokulturowości buduje bezpieczny świat, w którym różnice kulturowe nie rodzą konfliktów zbrojnych i czystek etnicznych.
Cel główny:
Wychowanie młodych ludzi w duchu tolerancji i poszanowania praw człowieka.

Cele szczegółowe:
• wzajemne zrozumienie, służące „lepszemu życiu razem”,
• aktywne zaangażowanie obywateli w sprawy europejskie
• korzyści płynące z różnorodności kulturowej,
• wzmacnianie poczucia przynależności do Europy,
• zastosowanie technologii informacyjno-komputerowej w procesie edukacyjnym,
• rozwijanie umiejętności autoprezentacji i prezentacji efektów swojej pracy.
Organizacja:
• realizacja projektu edukacyjnego – Ośrodek Kultury i Sportu w Przygodzicach,
• uczestnicy: uczniowie gimnazjum Zespołu Szkół – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Przygodzicach,
• środki dydaktyczne:
- kserokopie materiałów dla ucznia,
- projektor,
- aparat fotograficzny,
- komputer;
• metody pracy:
- drama,
- pokaz,
- aktywizujące ćwiczenia praktyczne,
- praca w grupach,
- dyskusja,
- plakat,
- folder,
- prezentacja na forum szkoły.

Przebieg projektu edukacyjnego

Harmonogram działań i ich realizacja (załącznik nr 1).

I. Faza realizacji
Rozpoczęcie projektu: na godzinie wychowawczej - przedstawienie tematu, celów, przewidywanych efektów, omówienie sposobów pracy, przydział czynności, gromadzenie materiałów.
Formy realizacji projektu:
• praca w grupach zadaniowych,
• prezentacja efektów pracy grupy,
• ewaluacja
W trakcie realizacji projektu uczniowie prowadzą własne prace badawcze, zbierają materiały, segregują je i opracowują. W tej fazie nauczyciel dyskretnie nadzoruje prace uczniów, udziela im rad, podsuwa literaturę, ułatwia dotarcie do zdobycia informacji. Uczniowie mają również zapewnioną współpracę nauczycieli innych przedmiotów.
W spotkaniach przygotowawczych uczniowie każdej klasy pod opieką wychowawcy, opracują przydzielone zakresy tematyczne. Młodzież wykorzystuje zasoby Internetu w poszukiwaniu przydatnych informacji dot. Dialogu międzykulturowego. Uczniowie z każdego poziomu klas korzystają w ...