Dodaj publikację
Autor
Dariusz Mączka
Data publikacji
2010-09-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
323

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Blok zajęć z produkcji potraw z warzyw poddanych obróbce termicznej.
 Pobierz (pdf, 421,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć

Osoba prowadząca inż. Dariusz Mączka
Nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych

Zajęcia praktyczne – kucharz małej gastronomi


Temat zajęć : Obróbka cieplna warzyw

Cel ogólny: Modelowanie umiejętności sporządzania potraw z warzyw

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
wyszukać w literaturze i innych źródłach informacji o potrawach z warzyw
wyszukać w literaturze i innych źródłach informacji o potrawach z warzyw
wykonać przykładowe potrawy z kuchni staropolskiej,
wykonać przykładowe potrawy z warzyw
zastosować zasady higieny w procesie produkcyjnym,
dokonać oceny organoleptycznej wyrobu.


Metody nauczania– uczenia się:

metoda przewodniego wykładu
ćwiczenia praktyczne
dyskusja


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna i zespołowa w grupach


Czas : 5 godzin lekcyjnych

Środki dydaktyczne:
tekst przewodni,
normatywy surowcowe, receptury ,
sprzęt i surowce do ćwiczeń,
podręcznik


Przebieg zajęć lekcyjnych :
Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest zapoznanie się z cechami
charakterystycznymi dla potraw z warzyw po obróbce termicznej ,stosowanie
przypraw oraz wykonanie potraw z warzyw


Faza wstępna
Czynności organizacyjne, przygotowanie surowców do ćwiczeń, przedstawienie tematu
lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą, podział na grupy.
Normatyw surowcowe należy przeliczyć na mniejszą ilość porcji (2–3), tak, aby
wszystkie grupy mogły wykonać ćwiczenia.
Wszystkie grupy zdobywają informacje na temat potraw z warzyw i owoców obróbce
termicznej , Nauczyciel przydziela poszczególnym grupom odpowiednie zadania do
przygotowania potrawy

Strona 1 z 2


Faza właściwa


PLANOWANIE ZAJĘĆ
1. Zapoznajcie się z cechami charakterystycznymi potraw z warzyw
2. Zapoznajcie się z normatywem surowcowym potraw
3. Zapoznajcie się ze sposobem wykonania potraw
4. Zapoznajcie się z cechami charakterystycznymi potraw warzywnych
5. Zapoznajcie się ze sposobem wykonania potraw
6. Zaplanujcie sprzęt, jaki będzie potrzebny do wykonania potraw.
7. Zaplanujcie kolejność wykonania czynności.
8. Przemyślcie sposób podania potraw.

UZGODNIENIE
1. Omówcie wszystkie punkty fazy planowania z nauczycielem.
2. Uwzględniając uwagi nauczyciela ustalcie sposób pracy w grupie.

WYKONANIE
1. Zgromadźcie surowce i niezbędny sprzęt do wykonania potraw.
2. Zorganizujcie stanowisko pracy.
3. Wykonajcie zgodnie z zaplanowanymi czynnościami potrawy, będącą przedmiotem
zadania. Wykończcie i udekorujcie potrawy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zaplanowaliście sprzęt?
2. Czy poprawnie zorganizowaliście stanowisko pracy?
3. Czy czynności zostały wykonane prawidłowo i we właściwej kolejności?
4. Czy potrawy są smaczne i właściwie doprawione?
5. Czy potrawy są podane prawidłowo i estetycznie?
6. Czy zdobyliście nowe informacje na temat potraw z warzyw ?

ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe umiejętności
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich w przyszłości unikać.
Nauczyciel wspólnie ...