Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
Data:
Nauczyciel:
Klasa:
Temat lekcji: Przemijanie w utworze Kot w pustym mieszkaniu Wisławy Szymborskiej.
Czas zajęć: 45 minut
Cele lekcji:
Uczeń:
- czyta tekst ze zrozumieniem,
- określa podmiot liryczny, bohatera lirycznego i sytuację liryczną,
- nazywa uczucia bohatera lirycznego,
- posługuje się tekstem, uzasadniając swoją wypowiedź,
- potrafi określić temat utworu,
- wyjaśnia własnymi słowami znaczenia poznanych związków frazeologicznych z wyrazem kot
Metody i formy pracy:
praca indywidualna ucznia, prezentacja, plenum, metoda podawcza
Środki dydaktyczne:
Słownik frazeologiczny, podręcznik, mapa skojarzeniowa
Tok lekcji:
OGNIWO WSTĘPNE:
➢ Czynności nauczyciela:
• podaje temat lekcji i zapisuje go na tablicy,
• rozdaje słowniki.
➢ Czynności uczniów:
• zapisuje temat lekcji w zeszycie przedmiotowym.
OGNIWO CENTRALNE:
➢ Czynności nauczyciela:
• czyta wzorcowo tekst,
• prowadzi ukierunkowaną pogadankę na temat przeczytanego tekstu,
• prosi uczniów, by odgadli, jakie związki frazeologiczne są prezentowane przez ich kolegów w formie kalamburów,
• zapisuje odgadnięte związki frazeologiczne na tablicy,
• prosi uczniów, by spróbowali wyjaśnić znaczenie odgadniętych związków frazeologicznych,
• rysuje na tablicy kota i prosi uczniów o przerysowanie go do zeszytu,
• wypisuje, podane przez uczniów, nazwy uczuć bohatera lirycznego na tablicy obok narysowanego kota.
➢ Czynności uczniów:
• słuchają wzorcowego czytania,
• wskazani przez nauczyciela czytają głośno tekst,
• odczytują wersy ujawniające podmiot liryczny utworu oraz bohatera lirycznego utworu,
• opowiadają o sytuacji kota,
• odczytują wersy utworu mówiące o zachowaniu kota,
• starają się rozpoznać w tekście uosobienia,
• określają temat utworu,
• wskazani przez nauczyciela podchodzą do tablicy i za pomocą gestów lub rysunków prezentują klasie następujące związki frazeologiczne: kupować kota w worku, odwracać kota ogonem, bawić się z kimś w kotka i myszkę, drzeć z kimś koty, popędzić komuś kota, tyle co kot napłakał, „Gdy kota nie ma myszy harcują”; pozostali uczniowie starają się odgadnąć, z pomocą słowników, jakie związki frazeologiczne prezentują ich koledzy przy tablicy,
• zapisują w zeszycie odgadnięte związki frazeologiczne,
• próbują własnymi słowami wyjaśnić znaczenie odgadniętych związków frazeologicznych,
• przerysowują do zeszytu rysunek kota z tablicy,
• nazywają uczucia kota z utworu i uzupełniają rysunek w zeszycie.
OGNIWO KOŃCOWE:
➢ Czynności nauczyciela:
• podaje notatkę,
• podsumowuje lekcję i dokonuje ewaluacji aktywności uczniów,
• podaje treść zadania domowego: Przygotuj oś czasu dla życia i twórczości Wisławy Szymborskiej.
➢ Czynności uczniów:
• zapisuje notatkę w zeszycie,
• zapisuje w zeszycie treść zadania domowego.