Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Nowak
Data publikacji
2010-09-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
147

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia z zakresu edukacji matematycznej dzieci - poznawanie figur geometrycznych, zabawy z figurami.
 Pobierz (docx, 18,1 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONY W GRUPIE DZIECI 4 – 5 LETNICH.

Prowadząca: Małgorzata Nowak

Data: 22.02. 2010

Temat kompleksowy: W magicznym królestwie figur.

Temat: W królestwie trójkątów i kół.

Cele operacyjne:

Dziecko: - potrafi prawidłowo nazwać figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt

- umie rozpoznać kształty figur

- potrafi prawidłowo reagować na sygnał wzrokowy i słuchowy

- potrafi przestrzegać reguł zabawy

- potrafi zagiąć papier zgodnie z instrukcją N.

- potrafi dopasować właściwe figury do układanki geometrycznej

Formy: z całą grupą, zespołowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt) wycięte z

kartonu, 4 obręcze, figury geometryczne samoprzylepne dla każdego dziecka, wiersz

D. Wawiłow „Trójkątna bajka ,ilustracje do bajki wykonane z kolorowych, papierowych

figur geometrycznych (trójkątów i kół), magnetofon, taśma ze skoczną, wesołą muzyką,

chusta animacyjna, układanka geometryczna - plansze „nakładanek" dla każdego dziecka

wyobrażających scenki i przedmioty ułożone z różnych figur geometrycznych, zestaw kół

różnej wielkości w kolorze zielonym i żółtym dla każdego dziecka.

Przebieg

1. Zabawa integracyjna przy muzyce – „Powitanie z okrzykiem”.

Każde dziecko wybiera sobie emblemat figury geometrycznej wyciętej z papieru samoprzylepnego i przykleja go na ubranie.

Dzieci poruszają się po sali do skocznej muzyki, na przerwę w muzyce zatrzymują się. Na zawołanie naucz. „Witam wszystkie trójkąty”- dzieci, które mają przypięty emblemat z trójkątem podnoszą do góry ręce i wydają okrzyk: „hura!”.

Inne hasła:

„Witam wszystkie kwadraty”

„Witam wszystkie koła”

„Witam wszystkie prostokąty”

„Witam wszystkie figury geometryczne”.

2. Słuchanie wiersza D. Wawiłow pt. „Trójkątna bajka”.

Dzieci zgromadzone przed tablicą, na której w trakcie czytania bajki N. odsłania 2 królestwa (królestwo trójkątów i królestwo kół – ilustracja plastyczna bajki).

Była raz sobie skałabardzo dziwna, TRÓJKĄTNA,stał na tej skale pałac,bardzo dziwny, TRÓJKĄTNY.W pałacu tym na troniebardzo dziwnym, TRÓJKĄTNYM,zasiadał król w koroniebardzo dziwnej, TRÓJKĄTNEJ,i patrzył z okna wieżybardzo dziwnej, TRÓJKĄTNEJ,na dzielnych swych rycerzybardzo dziwnych, TRÓJKĄTNYCH.Aż kiedyś raz dworacyna szczerozłotej tacyprzynieśli mu śniadaniewykwintne niesłychanie -a było to niedużezwyczajne jajko kurze,bardzo dziwne,OKRĄGŁE!I krzyknął król:,,No wiecie!Toż to prawdziwa bajka!Pomyśleć, że na świeciesą takie cudne jajka!Więc niech mi odtąd wszędzieOKRĄGŁYM wszystko będzie!"Dworacy - nieboracyzabrali się do pracyi w ciągu jednej chwilijak kazał, tak zrobili.I odtąd stała skałabardzo dziwna, OKRĄGŁA,a na tej skale pałacbardzo dziwny, OKRĄGŁY,w pałacu zaś na troniebardzo dziwnym, OKRĄGŁYM,zasiadał król w koroniebardzo dziwnej, OKRĄGŁEJ,i patrzył z okna wieżybardzo dziwnej, OKRĄGŁEJ,na dzielnych swych rycerzybardzo dziwnych, OKRĄGŁYCH.

3. Rozmowa nt. wysłuchanej bajki.

O jakich królestwach opowiada wysłuchana bajka?

Jak moglibyśmy nazwać te ...